Běžecky do Dvora Králové

avatar

Tak už můžu na beton říct, že mám za sebou první ultramaraton...

Náš první "výlet" s kolegou běžcem v srpnu loňského roku jsem ultramaratonem nazýval v uvozovkách. Jednak proto, že si ho definuju nad 50 kilometrů a druhak, protože většinu trasy jsme vlastně spíš šli, než běželi. Včera jsme ale oba nedostatky odstranili a můžeme se myslím po právu poplácat po zádech.

Narozdíl od přeběhu Krkonoš, jsme tuhle "šedesátku" vlastně nějak zvlášť neplánovali. Já jsem měl ještě asi před měsícem celkem jasno v tom, že si něco okolo 50 kilometrů chci před svou červnovou Dvanáctihodinovkou vyzkoušet, ale neměl jsem příliš jasno v tom, kdy a kde by to mělo být. Definitivní rozhodnutí o tom, že to bude zrovna do Dvora Králové nad Labem, tak padlo zhruba 14 dní dozadu. V zásadě to teda nebyla žádná velká příprava, spíš spontánní nápad, který spočíval v tom, že část výpravy pošleme autem (aby nás měl kdo odvézt zpátky, že jo) na kukačku a my to s parťákem vezmeme po svých.

Jelikož už přece jen nějakou tu zkušenost s dlouhotrvajícími aktivitami mám, vesměs nebyl problém připravit něco na zub, abychom během těch několika hodin (7-8 hodin byl původní předpokládaný odhad trvání) netrpěli nedostatkem energie. Volba padla na gely, ionťák, tyčky a sušené ovoce. Kdyby to někoho zajímalo zcela konkrétně, tak odhadem jsme měli připraveno asi zhruba 30-50 gramů sacharidů na hodinu výkonu. Co jsem si tak zatím osahal, funguje mi to nejlíp. Přičemž chytré knihy mluví o zhruba 40-80 gramech, plus minus (někde se uvádí 30-60, jinde dokonce až 100). Záleží ale samozřejmě na intenzitě a individuálních potřebách běžce, které se odvíjí i od toho, jak je stavěn. No a samozřejmě na počasí...

To nám naštěstí přálo. Sobotní den byl slunečný a teplý. Ne však úplně horký (byť pár menších spálenin jsme si i tak odnesli). A tak jsme zhruba před osmou ranní po kávě a malé snídani mohli v klidu vyrazit.

Jak to tak u začátků bývá, i náš byl pozitivní a plný energie. Vyběhli jsme v dobrém tempu a v prvních 2-3 hodinách si vytvořili oproti předpokladu mírný náskok (zhruba 2 kilometrů). A to i přesto, že jsem tu a tam fotil.

IMG_20230423_100151.jpg
Kostel Nanebevzetí Panny Marie

IMG_20230423_100241.jpg
Zapózovali nám i koně

IMG_20230423_100401.jpg
Kostel sv. Jiří v Hrádku

IMG_20230423_100432.jpg
Z dálky zámek Hrádek u Nechanic

IMG_20230423_100510.jpg
Kostel Nejsvětější Trojice - Všestary

První půlka trasy proběhla v podstatě úplně perfektně a člověk měl pocit, že snad ani nebude o čem psát a co sdělovat. Ne že by snad prvních 30 kilometrů nebylo v nohách cítit, Zase tak dobře na tom nejsme, ale všechno probíhalo naprosto hladce. Cca po 3 hodinách jsme si doplnili zásoby v jedné zapadlé vesničce, kde jsme objevili otevřenou večerku a pozitivně hleděli vstříc druhé půlce...

Jak ale praví Murphyho zákony:

Co se může pokazit, se pokazí.

A tak byla druhá půlka o poznání těžší, než ta první. Na první problémy jsme narazili asi na plus minus 35. kilometru, tedy slavné maratonské "zdi", do které se chytil kolega, který začal mít trochu potíže s nohami a mně pro změnu trochu zradila vazelína, kterou jsem poctivě "napatlal" na vnitřní strany stehen, se kterými mám problémy, co se odřenin týče. Takže zatímco parťák bojoval s přitahovačem, já čekal, až se dostaneme mimo civilizaci a já se budu schopen "přemáznout". Nakonec ani to příliš nepomohlo a tak jsem vymyslel náhradní řešení a svoje "načatý" stehna na férovku přelepil tejpem, který naštěstí vydržel na svém místě až téměř do úplného konce.

Problémy jsme ale neměli jen fyzického charakteru. Navigace nám totiž v druhé části trasy připravila velmi pestrou škálu terénu.

IMG_20230424_120259.jpg
běželi jsme například loukou

IMG_20230423_100727.jpg
silnicí

IMG_20230422_131659.jpg
polem (ne)polem

IMG_20230423_100807.jpg
lesem (ne)lesem (a ano nezdá se Vám to, tomu značení skutečně chyběla cesta)

A to ještě na fotkách chybí občasné bláto...

Ono to sice vypadá jako prkotina, ale to poslední, v čem se chce člověk po maratonské vzdálenosti courat, je zvoraný pole a lesní (ne)cesta.

A problém to byl ještě z jednoho důvodu a to, protože nám pomalu docházela voda. No a ta se mimo civilizaci hledá blbě. Teda minimálně ta pitná...

Posledních 5 kilometrů na náměstí do Dvora králové se tak změnil spíš v boj, než že bychom si užívali finiše. Jednak už jsme byli fyzicky celkem vyčerpání a druhak nám chyběla obyčejná voda. Na tom budeme mimochodem muset příště zapracovat při plánování. Dostatek míst, kde se dá pořídit něco k pití!!!

Jinak to ale na naše první ultra nebyl myslím vůbec špatný výkon (na naše momentální možnosti). Trhli jsme při něm hned několik rekordů a co mě těší snad ještě víc, dokážu po něm celkem v pohodě fungovat. Hodinky mi sice hlásí, že to chce víc odpočinku, ale já se vesměs cítím dobře.

IMG_20230423_100916.jpg
Grande finale, náměstí T.G. Masaryka ve Dvoře Králové n. Labem

Suma sumárum nám dávám tak 2-. Prostor pro zlepšení máme, ale nebyl to vůbec průser. Můžu říct, že bych si to vlastně klidně zopakoval )a to je asi to hlavní). Ne teda hned, určitě ne stejnou trasu, ale pokud nám zdraví vydrží (ťuk ´tuk) určitě to nebyl poslední "výlet" po českých luzích a hájích. Pár nápadů už ostatně mám...

Screenshot_2023-04-24-12-17-12-365-edit_com.garmin.android.apps.connectmobile.jpg
výsledný čas myslím není vůbec špatný

Screenshot_2023-04-24-12-17-38-596-edit_com.garmin.android.apps.connectmobile.jpg
trasa

Screenshot_2023-04-24-12-18-06-584-edit_com.garmin.android.apps.connectmobile.jpg
tolik kroků by stačilo výjimečně i na @bucipuci :)0
0
0.000
36 comments
avatar

No paráda! Gratulace :) Od toho kolegy "superběžce" vím, že při ultra se něco posere vždy a platí tam přímá úměrnost - čím delší trasa, tím víc se toho může posrat a zpravidla posere, takže můžete být v klidu, jednalo se o standardní proces :D

Btw teď už je taky ofiko, že Bucík si s těmi svými Actifit ciframi zjevně střihne maratónek každý den :D

@tipu curate

0
0
0.000
avatar

Ani náhodou. To bych musel dělat tak 80k každý den. Při chůzi jsou kroky kratší a tím pádem jich je potřeba víc.

0
0
0.000
avatar
(Edited)

Hele nevim kolik měříš, ale u zhruba 180 cm se uvádí tuším 1 krok na 73 cm, nebo něco takovýho. Plus minus nějaká odchylka. Takže teoreticky při 40 000 krocích je to asi 29 kilometrů, pokud správně počítám. :)

Pravdu tedy nemáte ani jeden :D

Ale i tak je to neskutečný číslo. Ještě tedy počítejme, že ti to asi někde hází kroky navíc předpokládám a ten průměr 40 000 jsem tak zkusil od oka

0
0
0.000
avatar

To já jen tak plácnul ;) Ale je zvláštní, jak tady kdekdo označuje 10k kroků za dobrý výkon, když Bucík tu celkem pravidelné sází "padesátky" :) Já teda netuším, kolik bych měl sám, nikdy jsem si kroky neměřil, jen mě to zaujalo, jak tady na mě občas ty Actifit reporty vyskakují...

0
0
0.000
avatar

No já ti třeba můžu říct, že podle Garminu mám za poslední rok průměr 11 589 kroků a to je celková roční vzdálenost 3 625,7 km. Takže si mě Buci namaže na chleba :D

0
0
0.000
avatar

A tak jsem se schválně mrknul, co to ukazuje mě, kterýžto mám sedavé zaměstnání...

image.png

Ale zase mi to vychází na krok 90 cm, je to možné? Je teda fakt, že nejsem úplně prcek, no...

0
0
0.000
avatar

Hele těžko říct. Tabulky říkají, že by si musel mít přes dva metry na takový krok. Ale zase víš jak, jedna věc je tabulka a druhá věc je ta samotná chůze a třetí věc samozřejmě je, jak dobře to měří ty hodinky, co máš na ruce. Dám dva příklady:

  • Když půjdeš s holema, dost možná ti hodinky naměří mnohem méně kroků, než ve skutečnosti uděláš, protože nejsou schopný dost dobře zaznamenat otřesy typický pro chůzi.
  • Když budeš žonglovat, nebo jinak máchat rukama, tak si naopak hodinky můžou myslet, že chodíš jako blázen, nebo dokonce běžíš.
0
0
0.000
avatar

Těžko říct... Může to být kombinace obojího. Sice mám mi do 2 metrů chybí jen pár cm, ale i tak asi budu mít krok kratší.
Vím, že když se držím sekačky, tak za ní po zahradě nachodím kilometry, ale kroky hodinky nedetekují jak píšeš. Na druhou stranu nějaká jiná aktivita je vezme plus pro běhu taky asi dělám delší krok.
Nakonec je z toho nějaký průměr.

0
0
0.000
avatar

Jo při běhu je krok delší (zpravidla).

A když tak o tom přemejšlim, tak hlavně nesedí ta vzdálenost, protože ty hodinky nejsou pořád na GPS. Ta ti jede jenom při aktivitách, takže tu kilometráž podle mě (aniž bych to koumal teda) průměruje podle délky kroku a tu může vzít podle mě jedině z tvojí výšky, kterou si do Garminu zadal. A nebo teda druhá varianta, že to je podle průměru tvých kroků z GPS aktivit.

Já když vezmu počet kroků za rok a celkovou kilometráž, tak mi vyjde, že můj krok je dlouhej asi 1.1 metru, což je nesmysl :D

0
0
0.000
avatar

Takže prostě víme, že nic nevíme a vůbec to nevadí. Orientačně víme a v reálu stejně ty kroky děláš různý podle terénu.

Já třeba koukám při chození po horách na km a hlavně výškový metry. Kroky jsou tam irelevantní. 😉

0
0
0.000
avatar

Jo to je další věc. Vem si dvě tašky, každou do jedný ruky a automaticky budeš víc našlapovat pod těžiště těla = tvůj krok se zkrátí. A přesně jak píšeš, když půjdeš do kopce, bude to jinak. Když půjdeš naboso, bude to jinak. Do schodů, se sekačkou...

Já taky při těch aktivitách řešim v podstatě hlavně to, kolik jsem naběhal/nachodil, jaký bylo převýšení, tepovka (a to je samozřejmě taky bez hrudního pásu občas těžká střelba od boku - například jsem odpozoroval, že když je to cyklická aktivita, tak jako dobrý, ale nesmíš v tom těm hodinkám dělat bordel, jako že třeba se zastavíš a dáš ruku dolů. To se mi občas potom třeba 5-10 minut tepovka totálně zblázní a začne hlásit třeba 170, byť do té doby to bylo 140 :)), tempo a to je tak všechno.

0
0
0.000
avatar

Pravidelně padesátky nesázím. Záleží na počtu zákazníků a kolikrát přitom nakládám auto. Jen na nakládkách mám v průměru 9k za dvě hodiny.
Soboty a neděle se pohybuju tak kolem 15 až 30k za den

0
0
0.000
avatar

Schválně jsem si změřil krátký okruh na ranní venčení hafanů.Má 800 m. Dva psi to jsou dvě kolečka a hodí mi to 3200 kroků. Takže dělám půl metrové kroky, když jdu pomalu. A když jdu rychleji, tak vlastně taky, protože v každé ruce držím minimálně 5 kg materiálu :-)

0
0
0.000
avatar

To je zajímavý. To je hodně krátký :) Při tý farmářský chůzi (takhle se v mém světě říká chůzi při který neseš závaží) to chápu. Tam je ten krok zpravidla kratší, než normálně, protože to vyžaduje stabilizaci. Ale při normální chůzi je to zajímavý. :)

0
0
0.000
avatar

Možná už to je profesionální deformace :-)

0
0
0.000
avatar

Že by tedy tajemství neuvěřitelných Buciho Actifit výkonů bylo konečně rozluštěno? :D Není krok jako krok, já zas třeba dělám asi kroky delší než těch 73 cm, ačkoliv jsem vzrůstu průměrného...

0
0
0.000
avatar

Jo jasně, to je jenom tabulka (a taky jsem se mohl o pár cm seknout, bo si ty čísla z hlavy nepamatuju) :) Vůbec nezohledňuje třeba mechaniku tvýho pohybu a jak seš stavěnej, třeba jakej máš poměr délky trupu vůči spodním končetinám. A tak dále, a tak dále... ale těch 50 cm by teda byla fakt rarita. To snad nemá ani 150 cm vysokej člověk :D ale co já vim, Buciho jsem nikdy neviděl :))

0
0
0.000
avatar

Mám pocit, že někdy někde zmiňoval, že je velmi drobné postavy, ale půlmetrové krůčky znějí i tak zvláštně... Inu, každý jsme originál :)

0
0
0.000
avatar

Díky!

Já jsem právě strašně zvědavej, co se podělá za 12 hodin na 250 metrovým okruhu :D

Mimochodem kolega superběžec nebyl náhodou na MČR na 100 km?

0
0
0.000
avatar

Klobouk dolů!

0
0
0.000
avatar

Díky!

Uvidíme, kam se to dá ještě posunout. Rezerva by tam byla. :)

0
0
0.000
avatar

Tak ze 70k bych totálně "lehl" :-)
Ono je něco jiného v kuse běžet a něco jiného je sen tam sednout a mezitím pobíhat pár desítek metrů tam a zpátky.

Úcty hodný výkon.

0
0
0.000
avatar

Díky!

Ono to jednorázově jde, ale druhej den bych to opakovat rozhodně nechtěl. :)

0
0
0.000
avatar

Já k tomu nemám moc co říct. Mám zapnutý Actifití pohyboměr. Do práce 1800 kroků, z práce 1800 kroků. Asi 7000 kroků udělám během vyučování. (Děti jsou na tom výrazně hůř. Já pobíhám, ony sedí.)
Občas něco zařizuji a vyřizuji. To jsou kroky navíc...

Předminulou sobotu jsem si natáhl sval. Trochu to bolí ještě dneska. Abych si ulevoval, pajdal jsem. Výsledkem je, že mě bolí celý člověk.

Navíc jsem měl perný právě minulý weekend. Stěhoval jsem nábytek. Nejsem na takovou aktivitu zvyklý. O to mě všechno bolí víc. Schválně, kolik dám dneska kroků...

0
0
0.000
avatar

Z toho jak to popisuješ, máš kroků v průmru zhruba tolik, co já :)

Dětí je mi v tomto kontextu upřímně líto...

0
0
0.000
avatar

Dobrá práce, blahopřeju. I těch 750 nastoupaných metrů je pěkných. Jinak se jde po rovince, a jinak z kopce do kopce a ještě k tomu v blátě.

0
0
0.000
avatar
(Edited)

Díky! :)

Těch 700 metrů je samozřejmě taky znát. Už podruhý jsme zaujali taktiku: "Stoupání vycházíme.", protože na tolika kilometrech fakt není třeba si s naší kondicí hrát na hrdiny.

Já v průměru běhám dvakrát týdně, to je v běžeckým kontextu opravdu málo. Mnoho z nich běhá 3-4x týdně. A navíc pocházím z Pardubický "placky" a nás tvory nížin bolí každej kopec dvakrát tolik. :)) V úplně rozvoraný blátivý cestě možná i třikrát...

0
0
0.000
avatar

Inu, věděl jsem díky Garmin... Potom jsem četl post na mobilu a odložil gratulace až k PC... A odložil jsem to důkladně, tak mi pár dní trvalo, než jsem to našel... ;)

Hele, co dodat... Prostě klobouček, no. 💪
Na 12hodinovku se nepřipojím, nevydržel bych ani hodinu... Ale pokud to bude v příhodný ten, minimálně bych Tě přijel povzbudit ;)

0
0
0.000
avatar

Díky!

Já jsem si svou odpověď taky odložil důkladně, protože jsem byl na MČR v basketbalu a člověk nemá sílu na nic jinýho :)

Je to 17.6. Startovat chceme v 9:00 a ukončit to teda ve 21:00. :)

0
0
0.000
avatar

No šajze... To už mám dvě kryjící se akce.. Ale nikdy neříkej nikdy, tak uvidíme 😉

0
0
0.000
avatar

Jasný, napiš na Discord, kdyby ti to vyšlo :)

0
0
0.000