Kauza Ronaldo (část 4.)

avatar

Nová éra

Vedení United si nakonec příležitost angažování Holandského stratéga Erika Ten Haga utéct nenechalo a 21. dubna 2022 se stal novým manažerem Red Devils. Samozřejmě tedy po skončení sezóny, protože jeho tehdejší klub Ajax Amsterdam v tu chvíli ještě bojoval o domácí pohár a ligu.

Téměř okamžitě se ale začalo spekulovat o tom, kdo bude součástí jeho plánů v budoucí sezóně a kdo ne. No a přirozeně největší rozruch vzbuzovala Portugalská fotbalová megastar. Na jednu stranu se totiž Ronaldo stal s 24 góly suverénně nejlepším střelcem United v sezóně, ale na druhé straně se od jeho příchodu rozpadlo všechno, co dosud relativně slušně fungovalo. Ne že by snad byla na vině jen jeho přítomnost na hřišti a v kabině. Ostatně by nedávalo smysl házet všechny problémy v klubu na jednoho hráče. Zvlášť ve chvíli, kdy v týmu nefungovalo skoro nic a frustrace se kumulovala napříč celým kádrem. Faktem ale je, že tenhle vztah dohromady prostě nefungoval. United se od předchozí sezóny zhoršili téměř ve všech myslitelných číslech. Dali méně branek, víc jich obdrželi, dosáhli méně bodů. A Ronaldo byl toho jako útočník číslo 1 nedílnou součástí...

Ten Hag byl navíc znám pro svou filosofii moderního fotbalu, která vyžaduje zapojení všech 11 hráčů do defenzivy i ofenzivy a z Ronalda se přitom postupem času stal především typický šestnáctkový hráč s minimálním impactem na defenzivu, nebo mezihru svého týmu. Ten Hag přitom potřebuje, aby jeho tým začínal pressingem po ztrátě míče právě od útočníka a vyžaduje od svých forwardů, aby je tým mohl využít při překonání pressingu soupeře tím, že jeho střelec je schopen pracovat dobře i zády k bráně, podržet míč a rozehrát. Tedy něco, co vlastně nikdy nebyla úplně Ronaldova silná stránka. Což v žádným případě není kritika. Jen konstatování faktu. Sešli se zkrátka dva rozdílné světy...


Portugalec měl údajně s Ten Hagem rozmluvu ještě před začátkem přípravy. Netroufám si tvrdit, že na 100% vím, jak ta debata probíhala. To by bylo pošetilé. Ale vzhledem k tomu, jak se situace vyvinula později, si troufnu odhadnout, že nový manažer klubu Ronaldovi nastínil svou vizi, přičemž se další spolupráci nebránil. Ono by to ani nedávalo z jeho strany příliš smysl. Žádný manažer se nechce hned zkraje angažmá dostat do situace, kdy z klubu vyhodí legendu klubu a zbytečně si tak na sebe ušije bič v podobě vzrůstajícího tlaku fanoušků, kterých má Portugalec i v Manchesteru pořád dost a dost. Ukončení spolupráce po vzájemné dohodě taky pro klub nedávalo příliš smysl, protože jednak je čekalo předsezónní turné v Austrálii, kde hraje nemalý vliv marketing a v druhé řadě za Ronalda Juventusu zaplatilo odstupné ve výši zhruba 15 milionů a ty by se v letním přestupovém období hodili. To, že Ronaldo odejít nejspíš chtěl, asi nebylo pochyb. Na druhou stranu ani pro něj nedávalo smysl chovat se neprofesionálně. Jednak s ohledem na budoucího zaměstnavatele a druhak díky silným vazbám v klubu a nadstandartnímu vztahu s fanoušky.

Suma sumárum si situaci představuju asi tak, že ani jedna ze stran nebyla úplně spokojená (manažer, agent, hráč, klub), ale zároveň nikdo nechtěl udělat něco, čím by naprosto přetrhal vazby.

Letní "stávka"
Na první problémy jsme si tak museli počkat do léta, kdy se Ronaldo nedostavil na předsezónní přípravu. Údajně kvůli osobním problémům. Jak to přesně bylo se asi nikdy nedozvíme, leč Cristiano si na své verzi trvá a klub přispěchal s tím, že omluvenku akceptuje. Byť si dokážu představit, že šťastný z toho nebyl ani manažer a vlastně ani marketingové oddělení klubu...

Možná to byl promyšlený tah Portugalcova agenta Mendese, jak zatlačit klub do kouta, akceptovat ztrátu a nechat Ronalda odejít zadarmo. Možná opravdu šlo o osobní důvody, kterým by se ostatně nikdo nemohl ani divit. Není to přece jen tak dávno, co jemu a partnerce zemřelo dítě a to se určitě podepíše na psychickém i fyzickém stavu člověka na hodně dlouhou dobu.

Ronaldo se navíc po turné skutečně vrátil do Manchesteru ke zbytku letní přípravy, kterou absolvoval, byť už v tu chvíli bylo jasné (i ze slov Erika Ten Haga), že o svoje místo bude muset zabojovat. Neabsolvování části předsezónní přípravy se vlastně zdá být celkově klíčovým faktorem a něčím, co čerstvému manažerovi United hrálo do karet v dalším průběhu kauzy. Do formy se navíc dostal Francouz Antony Martial, který lépe odpovídá i požadavkům Holandského manažera na roli útočníka číslo 1 (byť to je asi na samostatnou kapitolu) a tak bylo jasné, že sezónu začne fotbalová megastar spíš z lavičky.

Postupem času tak bylo jasnější a jasnější, že úmysly Ronalda jsou stále víc a víc nakloněni k odchodu z klubu. A ke konci letního přestupového období už to vypadalo skutečně nevyhnutelně. Klub ovšem zcela logicky stále požadoval odstupné, manažer United navíc trpělivě opakoval, že s Portugalcem nemá problém a počítá s ním v průběhu sezóny. A nevypadalo to, že někdo je ochoten na sebe vzít riziko Ronaldova platu a ještě k tomu platit odstupné. Některé kluby se od něj dokonce veřejně distancovaly, což značí, že agent Mendes se zřejmě pokusil udělat pro přestup naprosto cokoliv, leč jeho snaha zůstala nevyslyšena. Jediným týmem, který (zřejmě) projevil ochotu zaplatit odstupné a zároveň pokrýt obří plat, byla londýnská Chelsea s novým majitelem Boehlym. Ten ale údajně tvrdě narazil na tehdejšího manažera The Blues Thomase Tuchela, který přestup podle zákulisních zpráv nechtěl uskutečnit a zřejmě i to ho nakonec stálo místo po pár kolech v nové sezóně. To je ale na úplně jinou debatu...

Každopádně se situace vyvrbila tak, že chtě nechtě musel Ronaldo na Old Trafford zůstat minimálně na další 4 měsíce, po kterých se otevře zimní přestupové okno. Nakonec ani to nedopadlo, ale o tom zase příště.



0
0
0.000
0 comments