Fatass Journal... 2022#014 - January 14

avatar

20220113_145801.JPG

Nie dalej jak wczoraj wieczorem żona narzekała, że słabo jej idzie zapamiętywanie słówek i zwrotów po angielsku. Na to ja, że powinna zostawić ten angielski i zacząć uczyć się francuskiego, bo najpewniej jeszcze kilka lat zostaniemy w Belgii i to może jej się bardziej przydać. Żona na to, że do czego mam jej się przydać francuski? Żeby powiedzieć, poproszę 20-30 dkg kurczaka czy indyka do ekspedientki za ladą w sklepie? Tyle to ma już opanowane, zresztą te ekspedientki już ją kojarzą i wiedzą bez mówienia co chce, bo prawie zawsze to samo kupuje. Ja jej mówię, że chyba sobie żartuje, że ją pamiętają, przecież w tym sklepie są setki klientów dziennie. Ona mówi, że jak kiedyś pracowała jako barmanka w kasynie wojskowym to gdy ktoś przychodził, to od progu wiedziały co zamówi, więc tu jest podobnie. Nie przekonała mnie tym argumentem. Dziś poszła do tego sklepu na zakupy, wraca i mówi, że wczoraj miała rację, bo rozglądała się po ladzie i szukała wzrokiem piersi z kurczaka, ale nic się nie odzywała, a ekspedientka za ladą mówi do niej "Dziś nie ma piersi z kurczaka" :)

[ENG] Just yesterday evening my wife was complaining that she can hardly remember words and phrases in English. So I said that she should leave English and start learning French, because we will probably stay in Belgium for a few more years and she might find it more useful. My wife says: "Why do you think I can use French? Just to ask for 20-30 decagrams of chicken or turkey to the saleswoman behind the counter at the store? She has already mastered this much, by the way, these saleswomen already know what she wants without telling them, because she almost always buys the same thing. I told her that she must be joking that they remember her, after all, there are hundreds of customers a day in this store. She says that when she used to work as a barmaid in a military casino, whenever someone came in they knew from the threshold what they were going to order, so it is similar here. She did not convince me with this argument. Today she went to this store to do some shopping, comes back and says that yesterday she was right because she was looking around the counter for chicken breasts, but she didn't say anything and the saleswoman behind the counter says to her "There are no chicken breasts today". :)

20220114_193955.JPG

Dopiero wieczorem dane mi było wyjść na zaplanowany trening. Byłem bardzo zmęczony i nie chciało mi się, przez chwilę rozważałem nawet przełożenie go na sobotę. W końcu zebrałem się i wyszedłem potruchtać. To był dokładnie taki sam trening jak w środę, tym razem trochę wolniejszy. Udało mi się zachaczyć o jedna ślepą uliczkę do kolekcji, ale miałem pecha, bo sygnał GPS sprawił figla kreśląc nierealną trasę, na dodatek ta ślepa uliczka została pominięta.

[ENG] It was only in the evening that I was able to go out for my planned training. I was very tired and did not want to, for a moment I even considered postponing it to Saturday. Finally, I pulled myself together and went out for a jog. It was exactly the same workout as Wednesday, just a little slower this time. I managed to catch one dead-end for the collection, but I was unlucky because the GPS signal played a trick on me, plotting an unrealistic route, and on top of that the dead-end was missed.

screenshot-connect.garmin.com-2022.01.14-22_13_18.png

20220114_192441.JPG


Piotr A. Marszalek.png


Dystans pokonany w 2022 roku: 147,47 km - z podziałem na dyscypliny:

DyscyplinaDystans
Spacer / Marsz / Nordic Walking105,15 km (+6,30 km)
Kolarstwo / Rower MTB13,90 km
Jogging / Bieganie28,42 km (+4,49 km)
Wioslarz2,00 km
Orbitrek0,00 km
wander.earth 20229,45 km (+0,96 km)

POLIAC.png

Information about the 6th Season of #POLIAC you find here.


This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io


14/01/2022
25898
Daily Activity, Jogging, Running, Walking0
0
0.000
2 comments
avatar

Congrats on providing Proof of Activity via your Actifit report!

You have been rewarded 498.1883 AFIT tokens for your effort in reaching 25898 activity, as well as your user rank and report quality!
You also received a 26.74% upvote via @actifit account. 25.00% of this upvote value is a result of an exchange transaction you performed for 200 AFIT tokens !

The following boosts were applied to your post:
Rank Bag - L4
+ 11 % User Rank
Rank Bag - L3
+ 10 % User Rank
Rank Bag - L5
+ 13 % User Rank
Rank Bag - L1
+ 10 % User Rank
Rank Bag - L2
+ 10 % User Rank
Protein Shake - L5
+ 18 % AFIT
Protein Shake - L2
+ 15 % AFIT
Protein Shake - L3
+ 15 % AFIT
Protein Shake - L1
+ 15 % AFIT
Sports Hat - L2
+ 15 % AFIT
Sunglasses - L1
+ 15 % AFIT
+ 1 % SPORTS
Sunglasses - L3
+ 15 % AFIT
+ 2 % SPORTS
Sunglasses - L4
+ 15 % AFIT
+ 2.5 % SPORTS
Sunglasses - L5
+ 17 % AFIT
+ 3 % SPORTS
Protein Shake - L4
+ 16 % AFIT
Sports Hat - L1
+ 15 % AFIT
Friend Boost - L2
+ 12 % AFIT
+ 5 % AFIT
Sports Hat - L3
+ 15 % AFIT
Friend Boost - L3
+ 15 % AFIT
+ 10 % AFIT
Sunglasses - L2
+ 15 % AFIT
+ 1.5 % SPORTS
... and 26 other gadgets.
Boosts increased your AFIT earnings by 422.3558 AFIT
Actifit rewards and upvotes are based on your: - User rank: which depends on your delegated SP, accumulated AFIT tokens, rewarded post count, recent rewarded activity and owned AFITX. - Post score: which depends on your activity count, post content, post upvotes, quality comments, moderator review and user rank.

To improve your user rank, delegate more, pile up more AFIT and AFITX tokens, and post more.
To improve your post score, get to the max activity count, work on improving your post content, improve your user rank, engage with the community to get more upvotes and quality comments.

0
0
0.000
avatar

Myślę że Twoja Żona ma rację, stałych klientów się pamięta, to co lubią również.
Ja pamiętam gusta klientów nawet po roku, kiedy ponownie przyjeżdżają na Korfu. Mogę zapomnieć imiona ale z twarzami od razu mi się kojarzą odpowiednie kebaby czy inne ulubione posiłki lub napoje.

Kiedyś pracowałam kilka lat na recepcji w sporym hotelu, miał ponad 80 pokoi czyli w pełnym obłożeniu około 250 osób (razem z dziećmi). Zawsze wiedziałam kto mieszka pod jakim numerem, nawet jak był gościem tylko kilka dni 😉

Oczywiście nie twierdzę że nauka słówek jest niepotrzebna, wręcz przeciwnie. Więc i Tobie przyznaję rację że Żonę zachęcasz do nauki 🙂

0
0
0.000