FJ 2023#075 - Mar 16

avatar

Jak zwykłe między dwiema nockami mój wczorajszy dzień był za krótki na realizację wszystkich celów. Przed chwilę myślałem, że mi się uda. Miałem do wykonania zadany trening siłowy, wahałem się, czy pojechać na siłownię, czy zrobić go w domu bez tracenia czasu na dojazdy. Wybrałem drugą opcję. Wszystko potrzebne do treningu miałem w domu, więc bez problemu mogłem poćwiczyć w domu. Już na pierwszym ćwiczeniu przekonałem się, że za ambitnie podszedłem do zadania, dzień wcześniej kupując gumę do ćwiczeń. Nie nadawała się to wyciskania nad głową albo ja nie potrafiłem jej rozciągnąć tak bardzo. Wybrnąłem z tego, zastępując gumę hantlami, mam nadzieję, że nie dostanę reprymendy za to od mojego trenera :)

[ENG] As usual, my day yesterday needed to be longer, between two nights, to achieve all my goals. Although, before a while, I thought I would succeed. I had an assigned strength workout to do. I hesitated about going to the gym or doing it at home without wasting time commuting. I chose the second option. I had everything I needed for the workout at home to practice without any problems. On the first exercise, I found out I had been too ambitious in my approach to the task, having bought an exercise rubber band the day before. It wasn't suitable for overhead pressing, or I couldn't stretch it that much. I got out of it by replacing the rubber band with dumbbells. Hopefully, I won't get a reprimand for that from my trainer :).

20220303_153802.JPG

Po pierwszym treningu czułem głównie zakwasy w nogach, ale po drugim treningu, który skupiał się na barkach, bicepsie i tricepsie, zakwasy czuje już w prawie każdym mięśniu. Nawet w tych, o których istnieniu nawet nie wiedziałem. Przed tym, jak zacząłem trening, myślałem, że wyrobię się, żeby z żoną wyjść na spacer. Pewnie zdążylibyśmy zrobić krótki spacer przed obiadem, ale po treningu odeszła mi ochota. Byłem zmęczony, a przede mną jeszcze dwanaście godzin w pracy. Żona była niepocieszona, bo gdybym jej to wcześniej powiedział, to wyszłaby sama, kiedy ja ćwiczyłem. Obiecałem jej, że w przyszłym tygodniu będzie dużo okazji do spacerowania na urlopie.

[ENG] After the first workout, I mainly felt soreness in my legs. Still, after the second workout, which focused on shoulders, biceps and triceps, I already felt soreness in almost every muscle - even in ones I didn't even know existed. Before I started the workout, I decided to go for a walk with my wife afterwards. We could probably do a short walk before dinner, but the urge was gone after the workout. I was tired and still had twelve hours of work ahead of me. My wife was inconsolable because if I had told her beforehand, she would have gone out alone while I exercised. I promised her plenty of opportunities to walk on holiday next week.

20220303_160434.JPGFollow me on Strava

Piotr A. Marszalek.png


Dystans pokonany w 2023 roku: 933,12 km - z podziałem na dyscypliny:

DyscyplinaDystans
Spacer / Marsz / Nordic Walking490,79 km (+3,10 km)
Kolarstwo / Rower MTB297,80 km
Jogging / Bieganie116,10 km
Ergometr wioślarski22,37 km
Orbitrek6,06 km
wander.earth 202364,65 km

POLIAC.png

The 12th Season of #POLIAC you starts 1st April, more here.


This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io


16/03/2023
9070
Daily Activity, Gym, Walking0
0
0.000
1 comments
avatar

Congrats on providing Proof of Activity via your Actifit report!
You were also selected randomly as a LUCKY WINNER for the day. Your rewards were DOUBLED - DOUBLE CONGRATS!!

You have been rewarded 823.5941 AFIT tokens for your effort in reaching 9070 activity, as well as your user rank and report quality!
You also received a 28.54% upvote via @actifit account. 25.00% of this upvote value is a result of an exchange transaction you performed for 200 AFIT tokens !

The following boosts were applied to your post:
Rank Bag - L3
+ 10 % User Rank
Rank Bag - L4
+ 11 % User Rank
Rank Bag - L5
+ 13 % User Rank
Rank Bag - L2
+ 10 % User Rank
Protein Shake - L1
+ 15 % AFIT
Sports Hat - L5
+ 18 % AFIT
Protein Shake - L4
+ 16 % AFIT
Sports Hat - L4
+ 16 % AFIT
Protein Shake - L5
+ 18 % AFIT
Sports Hat - L2
+ 15 % AFIT
Sunglasses - L1
+ 15 % AFIT
+ 1 % SPORTS
Friend Boost - L3
+ 15 % AFIT
+ 10 % AFIT
Sunglasses - L2
+ 15 % AFIT
+ 1.5 % SPORTS
Sunglasses - L3
+ 15 % AFIT
+ 2 % SPORTS
Friend Boost - L4
+ 16 % AFIT
+ 12 % AFIT
Sunglasses - L4
+ 15 % AFIT
+ 2.5 % SPORTS
Protein Shake - L2
+ 15 % AFIT
Sunglasses - L5
+ 17 % AFIT
+ 3 % SPORTS
Protein Shake - L3
+ 15 % AFIT
Water Bottle - L3
+ 20 AFIT
... and 14 other gadgets.
Boosts increased your AFIT earnings by 751.1791 AFIT
AFIT rewards and upvotes are based on your: - User rank: which depends on your delegated SP, accumulated AFIT tokens, rewarded post count, recent rewarded activity and owned AFITX. - Post score: which depends on your activity count, post content, post upvotes, quality comments, moderator review and user rank.

To improve your user rank, delegate more, pile up more AFIT and AFITX tokens, and post more.
To improve your post score, get to the max activity count, work on improving your post content, improve your user rank, engage with the community to get more upvotes and quality comments.

0
0
0.000