Las i syndrom Kesslera. [#31]

avatar

Wczorajszy dzień zaczął się od montażu rozdzielni elektrycznej w świeżo zbudowanym domu, wciąż jeszcze nie było ogrzewania, trzeba więc było sporo się ruszać. I tak było mi zimno. Przynajmniej sąsiedztwo było przyjemne, dom stoi na skraju lasu.

Później jeszcze tylko regulacja domofonu, były jakieś zakłócenia. Warunki do pracy na zewnątrz robią się mocno nieprzyjemne. Po pracy mieliśmy z kumplem umówione dwa spotkania z właścicielami biur na wynajem. Powoli rozglądamy się za przestrzenią do pracy, od nowego roku chcemy wejść na rynek e-commerce.

To był bardzo męczący tydzień, praca w ciężkich warunkach, dużo chodzenia, jestem zmęczony. Niewiele się dzieje, odpoczywam

Mam natomiast w zanadrzu parę tematów, które mnie ostatnio poruszyły lub zainteresowały. Poza optymistycznym spojrzeniem na możliwości jakie daje technologia, interesują mnie też potencjalne zagrożenia płynące z rozwoju techniki. Czytałem niedawno o hipotetycznym scenariuszu nazywanym syndromem Kesslera.

Jest to najrzadziej chyba eksplorowany scenariusz końca cywilizacji, który jednocześnie jest dość wysoce prawdopodbny. Kolejne sztuczne satelity wystrzeliwane na orbitę zwiekszają wykładniczo prawdopodobieństwo uruchomienia reakcji łańcuchowej zderzających się urządzeń. Odłamki powstające w zderzeniach tworzą coraz większe prawdopodobieństwo kolejnych zderzeń. W ten sposób szybko pozbyć możemy się wszystkich satelitów, co spowoduje chaos na powierzchni Ziemii. Szacuje się, że na orbitach okołoziemskich krąży nawet pół miliona obiektów o średnicy powyżej 1cm. Śledzić jesteśmy w stanie niespełna 18tyś. Jest to więc tykająca bomba.

15 listopada Rosjanie zestrzelili jednego ze swoich nieczynnych satelitów. Ocenia się, że chcieli w ten sposób pokazać, że mają możliwość projektowania swojej siły również w przestrzeni kosmicznej. To wydarzenie spowodowało powstanie około 1500 odłamków, które mogły uderzyć w inne satelity lub ISS. Na szczęście do tego nie doszło.

Naukowcy oceniają również, że projekt Starlink może znacząco zwiększyć ryzyko kosmicznego karambolu, gdyż po wystrzeleniu wszystkich urządzeń do zapewnienia dostępu do Internetu na całej planecie, ilość satelitów na orbicie podwoi się.

Wykładnicze tempo rozwoju technologicznego nie wiąże się więc tylko z przyspieszeniem mocy obliczeniowej komputerów i spadkiem cen energii odnawialnej. Jest to miecz obosieczny. Nawet jeśli technologia jest moralnie neutralna, to nawet przy najlepszych intencjach mogą pojawić się efekty uboczne, które mogą nieść negatywne skutki.


This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io


26/11/2021
16309
Daily Activity, Home Improvement, Walking0
0
0.000
2 comments
avatar

It's a beautiful way to do photo hunting, I like the place. . . 🤩👏

0
0
0.000
avatar

Congrats on providing Proof of Activity via your Actifit report!

You have been rewarded 125 AFIT tokens for your effort in reaching 16309 activity, as well as your user rank and report quality!
You also received a 1.20% upvote via @actifit account.

The following boosts were applied to your post:
Rank Bag - L1
+ 10 % User Rank
Sports Hat - L1
+ 15 % AFIT
Sports Hat - L2
+ 15 % AFIT
Sunglasses - L1
+ 15 % AFIT
+ 1 % SPORTS
Protein Shake - L1
+ 15 % AFIT
Water Bottle - L1
+ 5 AFIT
Running Shoes - L1
+ 10 AFIT
Sports Drink - L2
+ 4.5 % SPORTS
Sunglasses - L1
+ 15 % AFIT
+ 1 % SPORTS
Boosts increased your AFIT earnings by 56.2500 AFIT
Actifit rewards and upvotes are based on your: - User rank: which depends on your delegated SP, accumulated AFIT tokens, rewarded post count, recent rewarded activity and owned AFITX. - Post score: which depends on your activity count, post content, post upvotes, quality comments, moderator review and user rank.

To improve your user rank, delegate more, pile up more AFIT and AFITX tokens, and post more.
To improve your post score, get to the max activity count, work on improving your post content, improve your user rank, engage with the community to get more upvotes and quality comments.

Actifit is a Hive Witness. If you believe in our project, consider voting for us

rulersig2.jpg
Chat with us on discord | Visit our website
Download on playstore | Download on app store
FAQs | Text Tutorial | Video Tutorial

0
0
0.000