My Actifit Report Card: July 13 2021

avatar
(Edited)

Dobrý večer s Actifitem. Zaujal mě příspěvek od @bodie7 . Vést si sportovni deník... Kolik procent obyvatelstva asi cvičí? Jedno, dvě? Existuje v tom smeru nějaký výzkum?
Fotografie. Dramatická obloha, aneb stahují ae mračna.
20210709_152604.jpg
Investovali byste dnes do akcií pojišťovny? Nejde o moravské tornádo, ale o covid. Kolik zesnulých mělo asi ppjistku... Kdo měl pojištěnou nemoc, výpadek příjmů, pobyt v nemocnici... Chudinky pojišťovny!

This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io


11466
Daily Activity0
0
0.000
23 comments
avatar

Podle nedávné studie World Health Organization není fyzicky aktivní v průměru 1 ze 4 lidí na světě. Takže 3/4 lidí se nějakým způsobem hýbou. Jakým a jak moc, toť otázka... Ale to 1 nebo 2 procenta je dost mimo...

0
0
0.000
avatar

Co si představit pod tím, že se hýbou? Já věřím, že většina Afriky, Asie a Jižní Ameriky maká 16 hodin denně na poli nebo v továrně. Ale pochybuji, že by to sami nazvali sportem a vedli by si k tomu deníček.
Výhledově chci napsat něco o bublinách, ve kterých žijeme. To sportování tam taky patří.

0
0
0.000
avatar
(Edited)

Z těch, kteří se "nemusí hýbat" (nazvěme si tuto skupinu pracovně třeba "obyvatelé vyspělých zemí") jich podle mě cvičí minimálně desítky procent. Z mých známých cvičí (nebo nějak sportuje) drtivá většina a troufnu si tvrdit, že z jejich známých je to také drtivá většina atd. Nemyslím si, že by v ČR existovala nějaká větší nesportující bublina. Alespoň tedy ne věkově omezená. Při cvičení i běhání venku dnes běžně potkávám i (velmi vitální) sedmdesátníky... A to nejen v ČR.

0
0
0.000
avatar

Kolik já tak znám lidí... Dvě stě? O dvou pozitivně vím, že cvičí. Možná, že ještě jeden, dva, o to kterých nevím. To je právě o těch bublinách, ve kterých se pohybujeme.

0
0
0.000
avatar

Je mi jasné, že tvá bublina je speciální a zcela odlišná od bublin nás, obyčejných lidí, ale i tak... 2/200? To se mi nechce věřit. Opravdu ses jich všech ptal? Není možné, že cvičí tajně za tvými zády? :)

Jak píše @bodie7 pode mnou, pohyb má prostě člověk vrozený, od nepaměti. Už to, z čeho se vyvinuli hominidé (nechce se mi hledat, co přesně to bylo, navíc to víš určitě líp, než já) se muselo hýbat a to před tím taky. Takže se bavíme o predispozici staré minimálně desítky milionů let. Kdeže nějací Řekové a Římané... Vývoj životního stylu a technologií holt v tomhle případě raketově předstihl vývoj fyziologický, anatomický a já nevím ještě jaký, takže nám to teď s tím pohybem - lidově řečeno - tak trošku hapruje. Jako laik vidím dvě možnosti, jak to srovnat. Buď čekat, až se to spraví samo evolučně a člověk bude opravdu schopen normálně fungovat v jakémsi vegetativním stavu bez jakéhokoliv pohybu (což by nejspíš trvalo taky nějaký ten milionek let) a nebo si ten chybějící pohyb prostě vynahradíme sami. Já osobně jsem si vybral tu druhou variantu a jsem s ní zatím spokojen :) Ba co víc, někdy (vlastně docela často) zažívám při sportu a také bezprostředně po něm pocity štěstí a radosti.

Omlouvám se, že odepisuju až teď. Večer jsem byl cvičit :)

0
0
0.000
avatar

Docela přesně vystihuješ jeden problém. Vězni a politici si myslí, že přeci všeci kradnů. Fanoušci si myslí, že všichni fandí. Příznivci konspiračních teorií si zas myslí, že přeci všichni poctiví a inteligentní lidé, jako jsou oni, si myslí totéž, co oni...

Tudíž bych se pídil po nějakých datech ze solidního průzkumu. Předpokládám, že pokud si nějaký sportovní průzkum zadají třeba firmy Nike nebo Adidas, tak zhruba 120% obyvatelstva planety cvičí. Pokud by průzkum zadal pivovar, tak zas 160% planety pije pivo...

Jelikož jsem sám pravidelným respondentem výzkumů veřejného mínění, tak vím, že všechno se odvíjí od toho, jak je položená otázka.

No, dnes ráno, když jsem se hrabal z postele, tak jsem se protáhl. Tak to vlastně taky pravidelně cvičím..., ne? Abych něco nahnal do hlášení Actifitu, sundám za chvíli mobil z nabíječky, zapnu Actifit, strčním ho do ledvinky a ledvinku si připnu. Až se na to večer podívám, bude tam kolem 10.000 pohybů. To jsem celkem sportovec, že?

0
0
0.000
avatar
(Edited)

Myslím, že v tomhle případě to, co popisuješ, sedí spíš na tebe :) Sám nesportuješ a tak jsi napsal, že nesportuje 98-99% populace. Což je ale nesmysl. Chtěl jsi solidní průzkum, tak tady jeden máš. Pro EU.

https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/DDN-20170302-1

Jak vidno, čím vyspělejší země, tím více sportuje. Průměr pro EU je 30%. Tedy byl - jsou to data z roku 2014. Od té doby se ten poměr sportujících pravděpodobně ještě o dost navýšil.

Jen aby bylo jasno - já proti nesportujícím absolutně nic nemám a tvé právo nic nedělat plně respektuji. Ozval jsem se pouze proto, že jsi tvrdil něco, co evidentně není pravda...

0
0
0.000
avatar

Skvělá diskuse k přemýšlení! Sice předmět diskuse pro mě není vůbec důležitý, ale ten poučný průběh! Nikdy jsem nikde nic o počtu sportujících netvrdil.
"Kolik procent obyvatelstva asi cvičí? Jedno, dvě? Existuje v tom smeru nějaký výzkum?"
Samozřejmě, ani já Ti neupírám právo na cvičení. A zase do diskuse. Covid znamená nárůst, nebo pokles počtu cvičících? Ty se pravděpodobně budeš domnívat, že nárůst... Já si tentokrát nemyslím nic.

0
0
0.000
avatar

No pro mě ta debata zase tak vzrušující není. Nerad vyhledávám a předkládám fakta a argumenty zbytečně. Jak se na poměru sportujících projevil covid? Těžko říct. Někteří lidé se během pandemie hýbat přestali, jiní naopak začali... Takže to vyjde možná nastejno? Nevím, teď hádám...

0
0
0.000
avatar

Proč zbytečně? Scholastická dialektika spočívala ve snášení i nesprávných argumentů pro a proti. Takže to pro mě bylo cvičení. A já si na tom pro sebe hodně uvědomil.
Ale uznávám, že už je to téma vyčerpané. Skončeme.

0
0
0.000
avatar

Zbytečně, protože si nejspíš i nadále myslíš, že se dobrovolně hýbe jen hrstka podivínů :)

Tak zas někdy příště na nějaké jiné téma.

0
0
0.000
avatar

Co se týče covidu, tak já to teda nezkoumal vědecky, ale čistě pozorovací metodou bych to nazval procesem změny...

Co se týče dospělý populace, která byla před covidem zvyklá pravidelně a systematicky cvičit, se vydali buď k individuálním sportům jako běh, jízda na kole a nebo se vrhli do online cvičení. Ti, co byli zvyklí se cvičením socializovat, si buď našli parťáka na běh/kolo a nebo skončili a teď se horko těžko vracej...

Co se týče sportujících dětí, tam si troufám tvrdit, že to bude ještě problém, protože spousta z nich asi zjistilo, že existujou i jiný zábavný činnosti a není třeba se u nich potit. Ti, co měli šanci soutěžit vrcholově a živit se tím, čeká náročný období. Rok-dva pauza (zvlášť v nějakým kritickým věku, kde se fakt láme chleba > puberta) bude hodně znát.

Nesportující část obyvatelstva si podle mě našla víc času na procházky a lehký tůry. Nevim jestli to je daný home officem, nebo tím, že se na část roku zavřeli kina, restaurace atd..., ale mám pocit, že jak nebylo do čeho píchnout, tak lidi začali vymejšlet výlety :)

0
0
0.000
avatar

Napadá mě k tomu spousta věcí.

Jedna z nich je, že sport je nepochybně výdobytek západní civilizace. Dřív sportovalo málo lidí, protože po zmíněných 16 hodinách na poli to dávalo pramalej smysl. Teď ale prostě sedíme, protože jsme si život dokázali zpříjemnit a tak se do popředí dostává jinej druh pohybu, protože jsme k němu designovaný.

Samozřejmě, že po někom, kdo hází osm hodin lopatou, nebo něco přenáší z místa A na místo B, nedává smysl chtít, aby chodil do tělocvičny zvedat činky. Většinou to nedává smysl ani tomu člověku samotnýmu a to z dobrejch důvodů, ale neznamená to, že mu nemůže prospět třeba jóga, masáže... zkrátka něco, kde povolí, uvolní se. A my na to ten čas už většinou máme (ne vždycky samozřejmě, někdo fakt dělá od nevidim do nevidim pořád).

Cvičení dneska dává mnohem větší smysl, než možná dávalo před padesáti rokama a asi bude dávat spoustě lidí větší a větší smysl s tím, o co míň se budeme potřebovat hýbat v běžným životě. Protože ono nejde jen o to, že se potřebuje rozjet oběhovej systém a tak dále, ale my taky nějak potřebujeme vyplavit adrenalin a jiný věci a ono nějak není moc kde. A cvičení je jedna z těch možností. Jako možná se pletu. Možná budeme za 100 let potřebovat fakt jen hlavu, najdeme způsob, jak se "zbavit" těla a budeme lítající "zavařovačky" :), nebo se za xy generací organismus přizpůsobí nic nedělání, ale dokud se to nestane, tak my fakt jsme designovaný na to, abychom se pohybovali. Potřebuje to mozek, potřebujou to plíce, srdce...zkrátka celý tělo :) Až se to totiž přestane hejbat, tak to pomalu shnije (což je vlastně taky pohyb, akorát trochu jinej)

0
0
0.000
avatar

Sport vymysleli staří Řekové jako gameisaci vojenského výcviku. Tou byly i středověké turnaje.

Moderní sport byl také zástěrkou pro vojenský výcvik (německé šermířské Burschenschafty, náš Sokol, kam mimochodem chodili i ti sedláci a dělníci po celodenní dřině, aby demonstrovali svoji národní uvědomělost. Spartakiády také předváděly naši brannou připravenost a touhu jednotně cvičit, jak přikáže dělnická třída pod vedením komunistické strany. A na olympiádách předváděli totéž sportovci socialistického bloku pod dohledem lékařů zásobujících je hojně různými preparáty.

Nicméně bohatí Řekové a Římané opravdu dobrovolně pěstovali kult svého těla. Dobrovolně... Jednak pod tlakem okolí, jednak s vědomím, že kdykoliv mohou být povoláni do války. Když v Římě začali využívat služeb profesionálních vojáků, začaly sport nahrazovat jiné, dekadentní zábavy.

V určité době jsem byl nucen vyvěšovat praporky a chodit na prvomájové průvody. Myslím, že někteří, zejména asijští, zaměstnavatelé také nutí své zaměstnance o přestávkách cvičit. Pokud se u nás zákonem stanoví cvičební povinnost, která bude kontrolována ať už policií, nebo domovními důvěrníky, tak samozřejmě budu také cvičit. V Orwelově 1984 se také povinně cvičí.

0
0
0.000
avatar
(Edited)

No jasně, ale nebyla to úplně "masovka" pro obyčejný prostý lid. Ten měl předpokládám jiné starosti :)

Dnes je možný stát se ultramaratoncem i po třicítce, bez sportovní minulosti :)

0
0
0.000
avatar

Tak andští Indiáni dají těch 100 km za den, ale neříkají tomu maraton, pískají si do kroku na píšťalku a žvýkají při tom koku...
Kdyby moje přežití záleželo od toho, jestli uběhnu ultramaraton, tak bych ho asi uběhl. A upřímně, moje přežití závisí na tom, jestli zhubnu. Což zatím moc optimisticky nevypadá...

0
0
0.000
avatar

A v případě Tarahumarů (v běžecký komunitě asi nejprofklánutější kmen) do toho ještě údajně ve velkým chlastaj kukuřičný pivo :)

0
0
0.000
avatar

Congrats on providing Proof of Activity via your Actifit report!

You have been rewarded 271.375 AFIT tokens for your effort in reaching 11466 activity, as well as your user rank and report quality!
You also received a 26.73% upvote via @actifit account. 25.00% of this upvote value is a result of an exchange transaction you performed for 200 AFIT tokens !

The following boosts were applied to your post:
Water Bottle - L3
+ 20 AFIT
Water Bottle - L4
+ 35 AFIT
Running Shoes - L5
+ 30 AFIT
Water Bottle - L5
+ 45 AFIT
Running Shoes - L3
+ 20 AFIT
Running Shoes - L4
+ 25 AFIT
Water Bottle - L1
+ 5 AFIT
Water Bottle - L2
+ 10 AFIT
Running Shoes - L1
+ 10 AFIT
Running Shoes - L2
+ 15 AFIT
Boosts increased your AFIT earnings by 215.0000 AFIT
Actifit rewards and upvotes are based on your: - User rank: which depends on your delegated SP, accumulated AFIT tokens, rewarded post count, recent rewarded activity and owned AFITX. - Post score: which depends on your activity count, post content, post upvotes, quality comments, moderator review and user rank.

To improve your user rank, delegate more, pile up more AFIT and AFITX tokens, and post more.
To improve your post score, get to the max activity count, work on improving your post content, improve your user rank, engage with the community to get more upvotes and quality comments.

Actifit is a Hive Witness. If you believe in our project, consider voting for us

rulersig2.jpg
Chat with us on discord | Visit our website
Download on playstore | Download on app store
FAQs | Text Tutorial | Video Tutorial

0
0
0.000