Typowanie UFC 266!

avatar
(Edited)

image.png

Najbliższa gala numerowana zapowiada się naprawdę mocno! Wreszcie do drugiej obrony tytułu stanie Alexander Volkanovski. Rywalem, będzie Brian Ortega. Pas zatrzymać spróbuje też Valentina Shevchenko. Pretendentką Lauren Murphy. Ponadto bardzo ciekawie zapowiada się pojedynek Curtisa Blaydesa z Jairzinho Rozenstruikem. Wygrany wróci do gry o top 5. Z kolei przegrany w kolejnej walce będzie musiał bronić miejsca w top 10.
Tu pozwolę sobie na disklejmer. Nie będzie typowania walki Lawller - Diaz 2! Dlaczego? Po pierwsze, ta walka z mojego punktu widzenia totalnie nie ma sensu. Dwóch w zasadzie emerytów, którzy nic już w półśredniej nie zdziałają. Tanie żerowanie na sentymencie fanów. A po drugie, typowanie tego to wróżenie z fusów. Nic Diaz walczył ostatnio w 2015 roku, poprzednio w 2013. Nie ma więc za bardzo na czym opierać analizy. Robbie Lawler to natomiast pasmo czterech porażek z rzędu. Ta walka to kpina na wzór tego co mamy ostatnio w boksie. Nie zamierzam przykładać do tego ręki.
To tyle w temacie, a teraz do typów. Jedziemy!

image.png

image.png

Kursy: Fiort 1.35 Silva 3.20

Zaczynamy od starcia dwóch prospektek w wadze muszej. Manon Fiorot dysponuje kapitalnymi warunkami fizycznymi. Jest bardzo wysoka, co za tym idzie ma świetny zasięg. Francuzka dobrze wie jak z tego korzystać. Świetnie radzi sobie w stójce. Wie jak składać kombinacje. Ma bardzo szeroki wachlarz uderzeń i kopnięć. Potrafi rzucić kopnięcia obrotowe, boczne, wysokie. Łączy to z jabami, hakami na górę i korpus, oraz przede wszystkim świetnym klinczem. Świetnie bije kolanami, oraz łokciami korzystając z tajskiej gardy.
Mayara Silva też dobrze radzi sobie w stójce. Sporym atutem są low i body kicki. Brazylijka dobrze wywiera presje. Wydaje mi się, że jej największym atutem jest parter. Poddała Gilian Robertson, a to już spore osiągnięcie.
Wydaje mi się, że "Sheetara" będzie korzystała ze swoich niskich kopnięc, oraz uderzenia korpus. Będzie musiała skrócić dystans do rywalki. Jeśli się to uda, zapewne spróbuje obalić.
Tyle, że moim zdaniem jej się to nie uda. Fiort jest bardzo dobra jeśli chodzi o footwork. Do tego świetny zasięg i technika. Francuzka jest wyższa, silniejsza, ma daleko lepszą stójkę. Moim zdaniem największe szanse Silvy są w parterze. Problem będzie w sprowadzeniu walki na matę. Osobiście typuję kolejną wygraną Fiort przez TKO.

Szanse:
Fiort: 65
Silva: 35

Typ: Fiort przez KO/TKO

image.png

image.png

Kursy: Medić 1.85 Turner 1.95

To będzie petarda! Rewelacyjne starcie dwóch prospektów dywizji lekkiej. Uros Medić to świetny striker. Fenomenalnie wywiera presje. Ma bardzo dobry boks. Korzysta z szerokiego wachlarza uderzeń. Jab, sierp, podbródkowy, do tego kopnięcia. Serb bije naprawdę mocno. Jest nieustępliwy, gdy już poczuje krew to dobija rywala. "Doctor" wszystkie siedem walk wygrał w pierwszej rundzie. Pięć prze KO bądź TKO, dwa przez poddanie. Uros zapowiada się naprawdę kapitalnie.
Turner to przede wszystkim bardzo dobre warunki fizyczne. Bardzo długie kończyny, dobra praca na nogach. Również bardzo fajnie składa kombinacje kickboxerske. "Tarantula" radzi sobie też w parterze. Tu też przydają się "odnóża tarantuli" i ciężko mu uciec
Szykuje się znakomita, stójkowa bitka. Agresja i siła Medicia, kontra zasięg i Turnera. Przewiduję, że to Serb ruszy do ataku a Amerykanin będzie walczył na wstecznym, próbując trzymać dystans. Sęk w tym, że Jalin nie ma zbyt mocnej szczęki. Gdy już uda się rywalowi podejść i trafić to zaczynają się problemy. Silny i odporny "Doctor" według mnie zdoła to zrobić. Przewiduję, że okopie nogi rywala, poszuka uderzeń na korpus i w drugiej rundzie ustrzeli Turnera.

Szanse:
Medić: 60
Turner:40

Typ: Mediź przez KO/TKO

image.png

image.png

Kursy: Modafferi 3.77 Santos

Ciekawe starcie weteran vs prospekt. Modafferi walczyła z niemal wszystkimi topowymi rywalkami. Na rozkładzie ma chociażby Andrę Lee, czy Antoninę Shevchenko. Faktem jest, że miała dużo farta, choćby w walce z Lee czy Barber. Największym atutem "The Happy Warrior" jest właśnie doświadczenie, oraz kontrola tempa. Wie kiedy wywrzeć presje, a kiedy zwolnić. Potrafi zarówno wyprowadzić podstawowe kombinacje jak i obalić. Z drugiej strony, nie ma ani nokautującego ciosu, ani wybitnego parteru. Z racji wieku nie narzuca też wysokiego tempa, ani nie jest zbyt szybka.
Szybka i silna jest za to Santos. Brazylijka świetnie korzysta z muay thai. Bardzo dobrze kopie, głównie na łydkę rywalki. To samo tyczy się pracy jabem. Najbardziej jednak błyszczy w klinczu. Znakomicie korzysta z kolan, obijając korpus, oraz głowę rywalki. Jeśli chodzi o parter to ma wszystko co potrzeba dobrej stójkowicze. Przede wszystkim bardzo dobra obrona przed obaleniami, oraz poddaniami. Taila wybroniła się przed zapasami, oraz dźwigniami Gilian Robertson.
Skoro poradziła sobie z Kanadyjką to tym bardziej nie powinna się obawiać parteru Amerykanki. Z kolei w stójce to Santos będzie miała przewagę. Jest silniejsza, ma znacznie lepsze warunki fizyczne. Moim zdaniem, będzie rozbijała "Happy Warrior" jabem, oraz low kickami. Jeśli Roxanne zdoła skrócić dystans, to wcale nie będzie łatwiej. Amerykanka zapewne spróbuje sprowadzić Brazylijkę do parteru. I wtedy Taila powinna zaprzęgnąć do pracy kolana w klinczu. Nie sądzę by Santos wygrała przed czasem. Modafferi jest naprawdę twarda i nie da się łatwo skończyć. Sama odpornością walki się jednak nie wygrywa. Stąd zdecydowanie stawiam, że Taila Santos pewnie zwycięży na punkty.

Szanse:
Modafferi:25
Santos:75

Typ: Santos przez decyzję.

image.png

image.png

Kursy: Hooker 1.57 Haqparast 2.40

Ustalmy coś na wstępie. Nasrat Haqparast niczym nie zasłużył na walkę z będącym na 8 miejscu w rankinUgu, Danem Hookerem. Ta walka z rankingowego punktu widzenia, nie powinna mieć miejsca. Jeśli chodzi o stylistyczny punkt widzenia, tu już jest ciekawiej. Obaj to dobrzy bokserzy, o zupełnie różnych stychach.
Hooker bazuje na swoim zasięgu oraz precyzji. To typ snajper, polujący jabem z dystansu. Bije mocno i celnie, przez co rywal musi się napocić by skrócić z dystans. Jeśli jednak rywalowi to się uda, wtedy "The Hangman" staje się łatwym celem. Jest statyczny na nogach, stosunkowo wolny. To samo tyczy się headmovement'u. Nowozelandczyk niemal nie korzysta z kiwek, nie chroni się barkami. Przez to stosunkowo łatwo go ustrzelić.
Nasrat nie bazuje jednak na sile ciosu. To ruchliwy, techniczny zawodnik. Ma bardzo szybkie ręce, co pomaga mu składać sprawne kombinacje. Często jest to hak na korpus, plus podbródkowy, bądź prosty plus hak. Czasami dorzuca niskie kopnięcie na otwarcia sekwencji ciosów. To czego mu zdecydowanie brakuje to siła. Wszystkie wygrane w UFC odniósł przez decyzję.
To może być decydujący czynnik. Haqparast może mieć problemy z podejściem do rywala. Hooker jest w prawdzie dziurawy. Momentami popełnia wręcz szkolne błędy jeśli chodzi o defensywę. Tyle, że tym razem rywal nie ma nokautującego uderzenia. Nie sądzę by "Hangman" przyjął całą serię ciosów Nasrata bez odpowiedzi. Przewiduję, że będzie trzymał rywala na dystans, spokojnie punktując. Z drugiej strony, nie można wykluczyć, że i tym razem Nowozelandczyk popełni błąd. Haqparast z pewnością będzie pracował niskimi kopnięciami od początku by pozbawić Dana mobilności. To pociągnie za sobą przyjmowanie kontrujących jabów. Pytanie na ile Afgańczyk wytrzyma taką walkę na wyniszczenie? Moim zdaniem, Dan Hooker odniesie pewne zwycięstwo. Kłując ciosami z dystansu powinien wygrać każdą rundę.

Szanse:
Hooker:60
Haqparast:40

Typ: Dan Hooker przez Decyzję.

image.png

image.png

Kursy: Moraes 2.87 Dvalishvili 1.42
Teraz przechodzimy do dywizji koguciej. A tu niedawny pretendent do pasa zawalczy o pozostanie w top 10. Wcale nie tak dawno temu Marlon Moraes walczył z Henrym Cejudo o pas. Teraz musi się odkuć po dwóch porażkach z rzędu. Nie będzie to łatwe. Rywalem bowiem, gruzińska maszyna, Merab Dvalishvili.
Brazylijczyk to świetny stójkowicz. Pozostaje cały czas w ruchu, schodząc z linii ciosów, oraz samemu zmieniając kąty ataków. Ma bardzo szeroki i efektowny arsenał ciosów. Jaby łączy z wysokimi kopnięciami, do tego dokłada obrotówki, podbródkowe, haki. Sporo tego, a "Magic" potrafi to połączyć w efektowną sekwencje. Zgoła odmiennie prezentuje się defensywa. Garda Marlona niemal nie istnieje. Choć trzeba dodać, że jest to celowe. Woli pracować kiwką, wciągając w ten sposób rywala w pułapkę. Oczywiście prowadzi to do przyjmowania wielu ciosów i częstych porażek przez TKO.
Dvalishvili nie jest jednak strikerem. To świetny grappler. Dysponuje ogromną, jak na dywizję kogucia siłą. Wiele razy miotał swoimi rywalami po oktagonie. Bardzo dobrze kontroluje rywali w klinczu, oraz parterze. Co do stójki to Gruzin wyprowadza podstawowe ciosy bokserskie, oraz dobrze wywiera presję. Podobnie jak u zawodników z Dagastanu, "The Machine" korzysta z uderzeń jedynie jako środka do zmiany płaszczyzny.
Walka zapowiada się pasjonująco. Jest zdecydowanie bliższa, niż sugerują to kursy. Pamiętajmy, że walka zaczyna się w stójce. Tam przewagę będzie miał Moraes. Dvalishvili z pewnością zacznie wywierać presję by jak najszybciej zmienić płaszczyznę. Nie będzie to proste, gdyż "Magic" znakomicie się porusza. Zapewne będzie orbitował, nie dając się zamknąć na siatce. To zmusi Gruzina do ganiania za rywalem. Taka pogoń będzie kosztowała wiele sił. Do tego jestem przekonany, że Moraes będzie korzystał ze swoich low kicków. W ogóle, nacierający Merab powinien się raz za razem nadziewać na kontry. Z drugiej strony, wystarczy że "The Machine" przechwyci jedno z kopnięć a zdoła przewrócić, bądź zepchnąć na siatkę byłego pretendenta. Wtedy różnicę zrobi siła Meraba. Jeśli ustabilizuje Marlona, powinien go ubić w parterze.
Bardzo bliska walka. Niemalże 50/50. Osobiście typuję minimalną wygraną Marlona Moraesa. Myślę, że jego doświadczenie, praca na nogach, oraz technika ciosu pozwoli na wypunktowanie rywala. Nie dawałbym tej walki na kupon. Niemal równie dobrze to Merab Dvalishvili może obalić i ubić w parterze.

Szanse:
Moraes:51
Dvalishvili:49

Typ: Mores przez decyzje.

image.png

image.png

Kursy: Blaydes 1.32 Rozenstruik 3.40
Jairzinho Rozenstruik odkuł się w ostatniej walce z Augusto Sakaiem. Tym samym nadal przeplata wygrane z porażkami. "Bigi Boy" to bardzo silny counterpuncher. Dysponuje wielką siłą, oraz bardzo dobrą technika. To pozwala mu zakończyć walkę jednym ciosem, bądź kontrująca kombinacją. Afrykaner to dobry kickboxer. Potrafi składać kombinację. Zwłaszcza one-two i low kicki. Problemem w jego przypadku sa warunki fizyczne. Rozenstruik jest niski do tego ma naprawdę kiepski zasięg. Jeśli przeciwnik nie da się wciągnąć w pułapkę, wtedy Jairzinho w zasadzie nie ma atutów.
Czy Curtis Blaydes zdoła utrzymać walkę w bezpiecznym dla siebie dystansie? Teoretycznie powinien. Posiada lepszy zasięg, mocno kopie. Przede wszystkim dysponuje znakomitymi zapasami. Jeśli zdoła przewrócić Jairzinho w zasadzie będzie po walce. Z drugiej strony, Blades nadziewał się na kontrujące ciosy, które gasiły mu światło. Fakt, że "autorami" ciosów byli Lewis i Ngannou, czyli dwóch najmocniej bijących ciężkich. Pokazuje to jednak, że "Razor"'a da się ustrzelić.
Osobiście, sądzę że wyciągnął wnioski i tym razem będzie bardziej uważny. Przewiduję, że będzie krążył wokół rywala, kąsając niskimi kopnięciami i jabami, oraz cały czas szukał sposobności do obalenia. Sęk w tym, że niemal równie dobrze Afrykaner może zakończyc walkę jednym, celnym uderzeniem. Typuję Blaydesa przed czasem. Mimo to nie dawałbym takiego typu na kupon. O wiele pewniejsze wydaje się być zakończenie walki przed czasem.

Szanse:
Blaydes:55
Rozenstruik:45

Typ: Blaydes przez KO/TKO

image.png

image.png

Kursy: Shevchenko 1.07 Murphy 8.50

Lauren Murphy to jedna z najsłabszych pretendentek w historii. Moim zdaniem przegrała tak z Andrą Lee, jak i Joanne Calderwood. Sędziowie widzieli to inaczej i ogłosili nie jednogłośna decyzją wygraną 38 latki. "Lucky" Ma dobrą kondycję, niezłe zapasy i przyzwoicie pracuje prostymi.
To jednak nie ma prawa wystarczyć na Shevchanko. Tym razem fart weteranki się skończy. Obecna mistrzyni to najlepsza technicznie zawodniczka w UFC. Genialnie łączy kombinacje bokserskie z kopnięciami. Potrafi wszystko, jab, hak, wysokie kopnięcie, niskie a nawet obrotówka na korpus. Parter "Bullet" jest równie dobry. Posiada rewelacyjny ground and pound. Gdy już ustabilizuje rywalkę, praktycznie nie da się spod niej wyjść.
Co by musiało się stać by Bruce Buffer wykrzyknął "And New!"? Shevchenko musiałaby pokonać się sama. Jedyną opcją na wygranie Murphy jaką widze to kontuzja Valentiny. Obecna mistrzyni jest lepsza w każdej płaszczyźnie i maksymalnie do trzeciej rundy rozprawi się z Murphy. Obstawiam brutalne rozbicie łokciami w parterze.

Szanse:
Shevchenko:90
Murphy:10

Typ: Shevchenko przez KO/TKO

image.png

image.png

Kursy: Volkanovski 1.57 Ortega 2.40

Docieramy do Main Eventu, starcia o pas dywizji piórkowej! Szykuje się kapitalne widowisko. Dwa zupełnie odmienne style. Wszechstronny i efektowny Ortega, kontra metodyczny, mega inteligentny i agresywny Volkanowski.
Obecny mistrz charakteryzuje się warunkami fizycznymi. Jest niski, krepy i bardzo silny. Wbrew pozorom, wzrost jest atutem. Niełatwo poddać kogoś tak niewysokiego. Z kolei jego siła fizyczna pozwala mu z łatwością obalać rywali, bądź kontrolować w klinczu. Gdy już skróci dystans zasypuje rywala gradem ciosów. To wszystko powoduje, że ciężko spod niego wyjść i ponownie zwiększyć dystans .Z resztą, sam Alex wcale nie czuje się źle w dystansie. Dobrze radzi sobie z doskoku. Jego mocny cios potrafi skutecznie zachwiać rywalem. "The Great" to istna maszyna. Jego wydolność i odporność są znakomite. Australijczyk znakomicie kontroluje tempo. Wie kiedy przyspieszyć, a kiedy nieco oddać pole. Ma znakomite fight IQ. Potrafi rozczytać styl rywala i znakomicie go zneutralizować.
Daniel Ortega jest bardziej wszechstronnym zawodnikiem. Posiada szerszy arsenał uderzeń. Dobrze kopie, nieźle boksuje głównie jabem, oraz potrafi zrobić cos niekonwencjonalnego. Przykładem niech będzie kontrujący łokieć w ostatnim pojedynku. Meksykanin jest znakomitym parterowcem. Potrafi poddać z wielu pozycji. Co będzie istotne w tym pojedynku, bardzo dobrze radzi sobie z pleców.
No to zastanówmy się jak może przebiegać pojedynek. Spodziewam się, że obecny mistrz narzuci presję i spróbuje zepchnąć pretendenta na siatkę. Niekoniecznie będzie chciał od razu przenosić walkę do parteru, z uwagę na to jak groźny jest Ortega z pleców. Raczej Volkanowski będzie obijał korpus Meksykanina. Jeśli chodzi właśnie o Briana. Według mnie będzie próbował stopować mistrza kopnięciami, oraz prostymi. Pytanie jak poradzi sobie z presją, oraz tempem? Alex nie będzie tak wolny i statyczny jak Koreanski Zombie. Ten pojedynek nie będzie taka partią szachów, jak eliminator z Jungem. Ortega będzie musiał obrać inną strategię. Obalenie Alexa też może się okazać niewykonalne z uwagi na siłę i krępą sylwetkę Australijczyka. Meksykanin będzie musiał bardzo dużo pracować na nogach i punktować mistrza z dystansu. Z kolei Alex musi "tylko" robić swoje. Zepchnąć na siatkę, kontrolować w klinczy i obijać korpus. To powinno odbierać rywalowi kondycję. Moim zdaniem to wystarczy do spokojnej wygranej na punkty.

Szanse:
Volkanovski:55
Ortega:45

Typ: Volkanovski przez decyzję!

Aktualizacja! Walka Fiort - Silva została przeniesiona, wiem. Nie usunąłem jej z tekstu. Po prostu przekleję tekst w typowaniu gali Holm - Dumont.

Źródła: https://www.mmarocks.pl/wp-content/uploads/2021/08/dwa-pasy-i-powrot-dwoch-legend-p.
https://mmajunkie.usatoday.com/wp-content/uploads/sites/91/2021/06/manon-fiorot-ufc-fight-night-189-weigh-ins.?w=1000
https://cagesidepress.com/wp-content/uploads/2020/09/UFC-Vegas-11-Weigh-In-07.
https://mmajunkie.usatoday.com/wp-content/uploads/sites/91/2021/03/uros-medic-ufc-259-official-weigh-ins.?w=1000
https://mma.pl/wp-content/uploads/2017/11/roxanne-modafferi-1200x900.
https://dmxg5wxfqgb4u.cloudfront.net/styles/background_image_xl/s3/2020-07/TailaSantosHero.?VersionId=nNkJS5J0.q3YFYdc4bgQ_WqxUMDrzrIi&h=d1cb525d&itok=SULlKSIb
https://cdn.i-scmp.com/sites/default/files/d8/images/methode/2021/09/01/b4386e10-0add-11ec-993e-492067c62e7c_image_hires_150459.
https://fansided.com/wp-content/uploads/getty-images/2018/08/1165719188.
http://www.mmarocks.pl/wp-content/uploads/2017/11/moraesaljo.
https://dmxg5wxfqgb4u.cloudfront.net/styles/card/s3/2019-05/OttawaWeighInThumb.?VersionId=EuF1TWiOjewl8rX503aiSc4Gyx33nCUB&itok=3owPD44L
https://mmajunkie.usatoday.com/wp-content/uploads/sites/91/2018/06/curtis-blaydes-ufc-225-official-weigh-ins.?w=1000
https://mmabetz.com/wp-content/uploads/2020/07/Jairzinho-Rozenstruik.
https://heavy.com/wp-content/uploads/2020/04/valentina-shevenko.?quality=65&strip=all
https://ipla.pluscdn.pl/dituel/cp/9p/9pzeoecktp79ad2bv7izj2af1p5np7fu.
https://cdn.mmaweekly.com/wp-content/uploads/2018/03/Brian-Ortega-UFC-222-Official-Weigh-750x370-1.0
0
0.000
1 comments