ENG-TR ||Return to the pitch || Sahalara Geri Dönüş

Hello everyone,

I took a break from my tennis sport, which I had been continuing professionally for about eight years, for health reasons for a year. Thankfully, as soon as I regained my old health, I returned to those clay courts that I missed so much. I am so happy now. This week, my friend and I had a short training session at the "Hayat Park" facilities. Before moving on to this training, I would like to give you brief information about open tennis.

Herkese Merhaba,

Yaklaşık sekiz yıldır profesyonel olarak devam ettiğim tenis sporuma bir yıl sağlık nedenleriyle ara vermiştim. Artık çok şükür ki eski sağlığıma kavuşur kavuşmaz çok özlediğim o toprak kortlara geri dönüş yaptım. Şimdi çok mutluyum. Bu hafta arkadaşım ile birlikte "Hayat Park" tesislerinde kısa bir antrenman yaptık. Bu antrenmana geçmeden önce sizlere açık tenis hakkında kısa bilgiler vermek istiyorum.

IMG_20220907_121013.jpg

IMG20220904113812.jpg

Although tennis seems like an elite sport, it is a sport that everyone from seven to seventy can easily play. It can be played by two people against each other or in groups of two. It is the racket that people who will play tennis will use the biggest weapon. I can say that you can be one step ahead when the racket is of good quality and according to the player's wishes. We see that those who receive tennis training at a young age are much more successful players. For example: Rafael Nadal has improved his tennis training, which he started at a very young age, and has lifted the first trophy in many tournaments. Nadal, whose tennis talent was noticed at a very young age, improved himself by working under the coaching of his father. The master tennis player, who still continues to work with his father, continues his sport actively.

Tenis her ne kadar elit bir spor dalı gibi görünse de yediden yetmişe herkesin rahatlıkla oynayabileceği bir spor dalıdır. İki kişi karşılıklı oynanabileceği gibi, ikişer kişilik gruplar halinde de oynanabilir. Tenis oynayacak olan kişilerin en büyük silahı kullanacağı rakettir. Raketin kaliteli ve oyuncunun isteğine göre alındığında bir adım önde olabileceğinizi söyleyebilirim. Küçük yaşta tenis eğitimi alanların çok daha başarılı oyuncular olduklarını görüyoruz. Örneğin: Rafael Nadal, çok küçük yaşta başlamış olduğu tenis eğitimini geliştirerek, bir çok turnuvalarda birincilik kupasını havaya kaldırmıştır. Tenise olan yeteneği çok küçük yaşlarda fark edilen Nadal, babasının antrenörlüğünde çalışarak kendisini geliştirdi. Şu sıralar halen babasıyla çalışmalarına devam eden usta tenisçi, sporunu aktif olarak devam ettirmektedir.

IMG20220904125314.jpg

IMG20220904125217.jpg

IMG20220904125232.jpg

IMG20220904125229.jpg

IMG20220904125241.jpg

A net with a height of approximately 95 cm is placed in the middle of the hard and earthen fields prepared in a rectangular shape. Players try to score points by passing their balls across the net. This sport, which is based on strength and performance, is played in three sets or five sets, depending on the type of tournaments. In a three-set game, the player who wins all three sets wins the match. In a five-set game, the player who gets three sets in total wins. In order for the player to score in tennis, if the ball of the serving player crosses the net and bounces off the ground more than once before the opponent can meet it, he/she earns a point. Or, if the opposing player responds to the ball that bounces off the ground once and throws the ball out of the opposing player's court, the other side gains points again.

Dikdörtgen şeklinde hazırlanmış olan sert ve toprak sahaların tam ortasına yüksekliği yaklaşık 95 cm olan bir file yerleştirilir. Oyuncular toplarını fileden karşıya geçirerek puan almaya çalışırlar. Güç ve performansa dayalı olan bu spor, turnuvaların şekline göre üç set ya da beş set halinde oynanır. Üç setlik oyunda üç seti de alan oyuncu maçı kazanmış olur. Beş setlik oyunda ise, toplamda üç seti alan oyuncu galip gelmiş olur. Teniste oyuncunun puan alması için, servis atan oyuncunun topu, fileden karşıya geçip, rakip oyuncu karşılayamadan yerden birden fazla sekerse puan kazanmış olur. Ya da yerde bir kere seken topa rakip oyuncu karşılık verir, topu rakip oyuncunun sahasının dışına atarsa, karşı taraf yine puan kazanmış olur.

IMG20220904125340.jpg

IMG20220904113849.jpg

IMG20220904114144.jpg

IMG20220904113903.jpg

We usually play in two sets with my friend, Burak, without tiring ourselves. The game we play on the dirt field at the "Hayat Park" facilities lasts for about an hour. My friend Burak, who always caught me with the wrong foot, won the first set from me with such a great performance. But in the second set, I changed my plans. It is very important at the point where you will stop in tennis. You can more or less predict where the opponent will throw the ball from the way he hits the ball on the racket. In order to beat my friend Burak, who was too far behind, I wanted to tire my friend by constantly throwing short balls in front of the net. In power-based sports, when you get tired, your shuttlecock kicks change. I can say that we were both drenched in sweat during the tennis match we played at noon. Although the second set was very competitive, I managed to get this set with the different techniques I applied.

Biz arkadaşım, Burak ile genellikle iki set halinde kendimizi yormadan maç yaparız. "Hayat Park" tesislerinde toprak sahada oynadığımız oyun yaklaşık bir saat sürüyor. Beni sürekli ters ayakla yakalayan Burak arkadaşım, böyle puanlar kazanarak ilk seti benden, büyük performans göstererek aldı. Ama ikinci sette planlarımı değiştirmiştim. Teniste duracağınız noktada çok önemlidir. Rakip oyuncunun topu nereye atacağını rakette topu vuruş şeklinden az çok tahmin edebilirsiniz. Çok fazla geride kalan Burak arkadaşımı yenmek için, sürekli olarak file önüne kısa toplar atarak, arkadaşımı yormak istedim. Güce dayalı olan sporda, yorulduğunuzda raketle topa vuruşlarınız da değişiklik olur. Öğle vakti oynadığımız tenis maçında ikimiz de terden sırılsıklam olduk diyebilirim. İkinci set çok çekişmeli geçse de uyguladığım farklı tekniklerle bu seti almayı başardım.

IMG20220904125156.jpg

IMG20220904125320.jpg

IMG20220904125349.jpg
I will continue to play tennis every week from now on. I recommend this beautiful sport to you. This is what I will tell you about tennis this week. Take care and see you again in my next post. Goodbye.

Bundan sonra her hafta tenis oynamaya devam edeceğim. Bu güzel sporu sizlere de tavsiye ederim. Bu haftalık tenis ile ilgili sizlere aktaracaklarım bunlar. Bir sonraki yazımda tekrar görüşmek üzere kendinize iyi bakın. Hoşça kalın.0
0
0.000
7 comments
avatar

Congratulations, your post has been added to Pinmapple! 🎉🥳🍍

Did you know you have your own profile map?
And every post has their own map too!

Want to have your post on the map too?

  • Go to Pinmapple
  • Click the get code button
  • Click on the map where your post should be (zoom in if needed)
  • Copy and paste the generated code in your post (Hive only)
  • Congrats, your post is now on the map!

0
0
0.000
avatar

Sağlığına kavuşmana ve tenise devam etmene çok sevindim dostum. İyi antrenmanlar :)

0
0
0.000
avatar

Evet tenis nedense hep elit insanlarin yaptigi bir spormus gibi algilaniyor

0
0
0.000
avatar

Bu algı sanırım, kullanılan malzemelerden kaynaklanıyor olabilir. Tenis ayakkabısı, tenis raketi, kılık ve kıyafeti çok pahalı oluyor.

0
0
0.000