Sultanlar Ligi Week 1 (EN/TR) Sultanlar Liginde 1.Hafta

avatar
(Edited)

-EN

Hello All Sports Lovers! I hope you are in good spirits and not spending the whole day sedentary at home. Although, the weather does not seem to allow much to go outside. If you do not have a regular work life, you are probably at home like me.

Almost all leagues have started in world volleyball now. Especially important matches were played in Turkey, Italy, Russia and Poland. I think it's about to enter the 4th week in the German League. But today I will speak for the Sultans League, one of the two biggest leagues in the world for women. Actually, I want to write something for the Italian League. But for some reason, the matches played this week did not attract my attention. I guess I won't write until Mihajlovic is back to normal. I'm one of Monza's biggest fans :D.

The Sultans League started with the Spor Toto Champions Cup last week. This week, the teams played their first match. Frankly, there are surprising results and developments that I did not expect. First of all, I want to examine the Eczacıbaşı-Nilüfer match. There are positive developments for both teams. Eczacıbaşı must have learned a lesson after the cup match they lost last week because they changed their classic six players. This time, Laura Heyrman was among the six who started the game. I think she is definitely the best transfer of the year. She played great even there, despite playing in a different position in the friendlies. We watched a much better Eczacıbaşı than last week. Nilüfer Belediyesi, on the other hand, transferred its main player to the team two seasons ago. Oleksandra Bytsenko was the one who kept the team afloat. She is a really smart and strong player. Sometimes she surprised the opponent by playing mind games. Definitely a good transfer.

Vakıfbank, Fenerbahçe and THY, on the other hand, won an easy victory over their rivals as the league's favorite teams. However, something went wrong on the Turkish Airlines front. They signed Kiera Van Ryk, who played in the Polish League last season. In fact, he is a top-level player who has also played in the champions league. While everyone expected him to do great things, unfortunately Van Ryk was not doing well in both games he played. On the Fenerbahçe front, there was something unexpected. Everyone expected Arina Fedorovtseva to be in the top six. However, she was not on the field due to a minor injury. Instead, the main opposite of the team Ana Lazareva was played in the spiker position. Arina was loved and supported in Turkey. However, this situation is unfortunately not the same for Lazareva. I personally think she is a good player. But people want her to be a player like Boskovic, Egonu or Haak. Lazareva is unfortunately not at this level. But definitely above average.

Also, Fenerbahce's new transfer, Gizem Örge, did a great job. We didn't get to watch her much at Vakıfbank last season. Because the Guidetti had a problem with Gizem and Guidetti is a bully about it. He usually kept her out of the game. Anyway, watching Gizem in Fenerbahçe is more enjoyable.

Finally, I would like to mention two surprising results. Galatasaray lost to the PTT team by a score of 3-1. Everyone saw Galatasaray as the favorite of the match. But Galatasaray made too many simple mistakes during the match and could not maintain their advantage when they were ahead. PTT was the more willing side and won the match. Another surprising result was in the match between Kuzeyboru and Sarıyer Municipality. Everyone thought that Kuzeyboru would easily win. But that didn't happen. They lost by a score of 3-2. Kuzeyboru has created an ambitious squad this season and people's expectations are high for that reason. In addition, the appearance of such ambitious teams in the league from cities other than Istanbul and Ankara causes people to support this sport more.

Yes, sports lovers, that's it for this weekly update post. Stay fit until the next blog post. Goodbye!

-TR

Herkese Merhaba Spor Severler! Umarım keyfiniz yerindedir ve bütün günü evde hareketsiz bir biçimde geçirmiyorsunuzdur. Gerçi havalar pek dışarıya çıkmak için izin verecek gibi değil. Eğer düzenli bir iş hayatınız yoksa büyük ihtimalle siz de benim gibi evdesinizdir.

Dünya voleybolunda artık neredeyse tüm ligler başlamış durumda. Özellikle Türkiye,İtalya,Rusya ve Polonya da önemli maçlar oynandı bile. Almanya Ligi'de sanırım 4.haftaya girmek üzere. Ama ben bugün kadınlar için dünyanın en büyük iki liginden biri olan Sultanlar Ligi için konuşacağım. Aslında İtalya Ligi için de bir şeyler yazmak istiyorum. Ama bu hafta oynanan maçlar nedense pek ilgimi çekmedi. Sanırım Mihajlovic eskisi gibi olana kadar da yazmayacağım. Monza'nın en büyük hayranlarından biriyim :D.

Sultanlar Ligi geçen haftaki Spor Toto Şampiyonlar Kupası ile başlamıştı. Bu hafta ise takımlar ilk maçlarını oynadılar. Açıkçası şaşırtıcı sonuçlar ve beklemediğim gelişmeler var. İlk olarak Eczacıbaşı-Nilüfer maçını incelemek istiyorum. İki takım adına da olumlu gelişmeler var. Eczacıbaşı geçen hafta kaybettiği kupa maçından sonra bir ders çıkarmış olmalı ki klasik altı oyuncusunu değiştirmiş. Bu sefer oyuna başlayan altı kişi içinde Laura Heyrman'da vardı. Bence bu senenin kesinlikle en iyi transferi. Hazırlık maçlarında farklı bir pozisyonda oynamasına rağmen orada bile harika oynamıştı. Geçen haftakinden çok daha iyi bir Eczacıbaşı izledik. Nilüfer Belediyesi ise iki sezon önceki ana oyuncusunu takıma yeniden transfer etti. Oleksandra Bytsenko takımı ayakta tutan kişiydi. Gerçekten çok akıllı ve güçlü bir oyuncu. Bazen akıl oyunları yaparak rakibi şaşırttı. Kesinlikle iyi bir transfer.

Vakıfbank,Fenerbahçe ve THY ise ligin favori takımları olarak rakipleri karşısında kolay birer galibiyet kazandılar. Ancak THY cephesinde yanlış giden bir şeyler oldu. Geçen sezon Polonya Liginde oynayan Kiera Van Ryk'ı transfer ettiler. Aslında şampiyonlar liginde de oynamış üst düzey bir oyuncu. Herkes harika işler çıkarmasını beklerken ne yazık ki oynadığı iki maçta da Van Ryk pek iyi değildi. Fenerbahçe cephesinde ise beklenmedik bir şey vardı. Herkes ilk altı içerisinde Arina Fedorovtseva'nın da olmasını bekliyordu. Ancak hafif bir sakatlığı olduğu için sahada değildi. Onun yerine smaçör pozisyonunda takımın birinci pasör çaprazı olan Ana Lazareva vardı. Arina Türkiye'de çok sevildi ve desteklendi. Ancak bu durum ne yazık ki Lazareva için aynı değil. Ben şahsen iyi bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Ama insanlar Boskovic,Egonu veya Haak gibi bir oyuncu olmasını istiyor. Lazareva ne yazık ki bu seviyede değil. Ama kesinlikle ortalamanın üstünde.

Ayrıca Fenerbahçe'nin yeni transferi Gizem Örge'de harika işler çıkardı. Geçen sezon onu Vakıfbank'da pek fazla izleyememiştik. Çünkü koç Guidetti ile sorun yaşamıştı ve Guidetti bu konuda zorba birisi. Onu genellikle oyun dışında tuttu. Her neyse Gizem'ı Fenerbahçe'de izlemek daha zevkli.

Son olarak da iki şaşırtıcı sonuçtan bahsetmek istiyorum. Galatasaray,PTT ekibine 3-1'lik skorla kaybetti. Herkes maçın favorisi olarak Galatasaray'ı görüyordu. Ama Galatasaray maç içerisinde çok fazla basit hata yaptı ve önde oldukları zamanlarda avantajlarını koruyamadılar. PTT ise daha istekli olan taraftı ve maçı kazandı. Diğer bir şaşırtıcı sonuç ise Kuzeyboru ile Sarıyer Belediyesi maçındaydı. Herkes Kuzeyboru'nun rahatlıkla kazanacağını düşünüyordu. Ama böyle olmadı. 3-2'lik skorla kaybettiler. Kuzeyboru bu sezon iddialı bir kadro oluşturdu ve insanların beklentileri bu yüzden yüksek. Ayrıca ligde İstanbul ve Ankara dışındaki şehirlerden böyle iddialı takımların çıkması insanların bu sporu daha çok desteklemesine sebep oluyor.

Evet spor severler bu haftalık güncelleme yazım bu kadardı. Bir sonraki blog yazısına kadar sporla kalın. Hoşça Kalın!0
0
0.000
1 comments