Weekly Update in Volley! (EN/TR) Voleybolda Haftalık Güncelleme!

-EN

Hello to everyone! I haven't posted anything here for a long time. So I don't know how to start. So far, I have always shared content about volleyball. Today I will do the same and make a short assessment of the situation. I call this post "Weekly Update" because I don't know exactly what to talk about either. There have been many developments in the last month that I did not write here.

Among these developments, the news that interests me the most, and more precisely, which I think is exciting, is about Imoco Volley Conegliano. In the past years, Vakıfbank Sports Club had an undefeated streak and entered the Guinness Book of Records with this series. The unbeaten streak consisted of a total of 73 matches, and the team that ended this unbeaten streak was Fenerbahçe, which is also a Turkish team. On the other hand, Imoco Volley has been undefeated for the last few years and shared Vakıfbank's 73 game record with last week's Cuneo match. If they win the Fenerbahce match in the Champions League, I think they will extend this series to about 90 games. I'm sure they're the new owner of the record now. I used to think they were playing a good team game, but that's not the case anymore. They are totally dependent on Egonu and Wolosz's performance. That's why I got a little bored watching it. But I still enjoy watching. I just don't think they have as high a viewing pleasure as they used to be.

Another surprising development happened in SuperLega. Last year's champion, Lube Civitanova, started the season with consecutive defeats. Lube is still the leader in points, but it is not possible to say that they have made a bright start to the season. Especially when they lost 3-2 to Piacenza and 3-1 to Trentino. I expected the reigning champion to start the season with much more assertiveness.

If I come to my country's leagues, I want to talk about women first. Because I'm just going to make a few sentences. Frankly, when talking about big teams, I think that only Vakıfbank and Fenerbahçe should be considered. Eczacıbaşı pays the price of wrong transfers with difficulty in matches. Boskovic, Heyrman and Maja are great signings. I think these three players are the three players that keep the team alive. Galatasaray has an unbalanced game setup. The same goes for Turkish Airlines. Kiera Van Ryk is now back in her old form and I think she put her team in a better position. The only memorable development I could say for women in the last few weeks was the Fenerbahçe-Vakıfbank match. Fenerbahce won this match. Fenerbahçe was the only team that would beat Vakıfbank in the league and they won this match. Vakıfbank established a team balance, but Fenerbahçe broke this balance and created a much better team. If Fenerbahçe continues like this, it can end Imoco's streak.

What I can talk about for men is a really exciting league period. Any team can beat any team and there is no definite balance of power. This makes the matches much more exciting. In the standings, Halkbank is at the top and has won all eight games it has played so far. Actually, I did not expect such a performance from this team. But they play a really good team game. The only point I can criticize is the star player of the team, Hernandez. He's an excellent player. But he has a lot of unsportsmanlike moves and is extremely overbearing. If I were to talk about other teams, I think almost every team has a few shortcomings. Therefore, in general, players are in the foreground, not teams. For example, when Ziraat Bankkart is mentioned, instead of the team game they played, Faik Samed Güneş, the middle player of the team, comes to mind. Because statistically, he does everything a top middle-blocker player should do. The same is true for Galatasaray and Fenerbahce. The only team that surprised me was Altekma. Altekma was a team that rose a lot last season, but I think they will go back to a lower league this season. I hope they regain their strength soon.

Yes, sports fans, that's it for this week. I said I would make a brief assessment of the situation. But this post is getting a little long too, and I don't know how I did it either. I guess I can't help my habit of talking too much and I'm still prolonging the article. Stay with the sport until the next sports post without any further talk. Goodbye!

-TR

Herkese Merhaba! Uzun süredir burada bir şeyler paylaşmıyordum. Bu yüzden nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Şu ana kadar hep voleybol ile ilgili içerikler paylaştım. Bugün de böyle yapacağım ve kısa bir durum değerlendirmesi yapacağım. Bu yazıya durum değerlendirmesi diyorum çünkü tam olarak nelerden bahsedeceğimi ben de bilmiyorum. Burada yazmadığım son bir ayda birçok gelişme oldu.

Bu gelişmelerden en çok ilgimi çeken ve daha doğrusu heyecan verici olduğunu düşündüğüm haber Imoco Volley Conegliano ile ilgili. Geçmiş yıllarda Vakıfbank Spor Kulübü bir yenilmezlik serisine sahipti ve bu seri ile Guinness Rekorlar Kitabı'na girmişlerdi. Yenilmezlik serisi toplam 73 maçtan oluşuyordu ve bu yenilmezlik serisini sonlandıran takım ise yine bir Türk takımı olan Fenerbahçe'ydi. Imoco Volley ise son birkaç yıldır yenilmez durumda ve geçen haftaki Cuneo maçı ile Vakıfbank'ın 73 maçlık rekoruna ortak oldu. Eğer Şampiyonlar Ligi'nde Fenerbahçe maçını da kazanırlarsa bu seriyi yaklaşık 90 maça kadar uzatacaklarını düşünüyorum. Artık rekorun yeni sahibi olduklarından eminim. Eskiden güzel bir takım oyunu oynadıklarını düşünürdüm ama artık durum böyle değil. Tamamen Egonu ve Wolosz'un performansına bağımlılar. Bu yüzden izlerken biraz sıkılmaya başladım. Ama yine de izlemekten keyif alıyorum. Sadece eskisi kadar yüksek bir seyir zevkleri olduğunu düşünmüyorum.

Diğer bir şaşırtıcı gelişme de SuperLega'da oldu. Geçen senenin şampiyonu Lube Civitanova ard arda yenilgiler alarak sezona başlangıç yaptı. Lube puan durumunda hala lider konumunda ama sezona parlak bir başlangıç yaptıklarını söylemek pek mümkün değil. Özellikle Piacenza'ya 3-2 ve Trentino'ya 3-1 skorla maç kaybetmişken. Son şampiyonun sezona çok daha iddialı bir şekilde başlamasını beklerdim.

Kendi ülkemin liglerine gelecek olursam önce kadınlar hakkında konuşmak istiyorum. Çünkü sadece birkaç cümle kuracağım. Açıkçası büyük takımlardan bahsederken sadece Vakıfbank ve Fenerbahçe'nin göz önünde olması gerektiğini düşünüyorum. Eczacıbaşı yanlış transferlerinin bedelini maçlarda zorlanarak ödüyor. Boskovic,Heyrman ve Maja harika transferler. Takımı ayakta tutan 3 oyuncu bence bu üç kişi. Galatasaray dengesiz bir oyun kurgusuna sahip. Aynı şey THY için de geçerli. Kiera Van Ryk artık eski formuna dönüyor ve takımını daha iyi bir konuma taşıdığını düşünüyorum. Son haftalarda kadınlar için söyleyebileceğim akılda kalan tek gelişme Fenerbahçe-Vakıfbank maçıydı. Fenerbahçe bu maçı kazandı. Vakıfbank'ı ligde yenebilecek tek takım Fenerbahçe'ydi ve onlar da bu maçı kazandı. Vakıfbank bir takım dengesi kurdu ama Fenerbahçe bu dengeyi bozdu ve çok daha iyi bir takım kadrosu oluşturdu. Eğer Fenerbahçe bu şekilde devam ederse Imoco'nun yenilmezlik serisini de bitirebilir.

Erkekler için konuşabileceğim şey ise gerçekten heyecanlı bir lig dönemi oluyor. Her takım her takımı yenebilir ve kesin bir güç dengesi yok. Bu da maçları çok daha heyecanlı kılıyor. Puan durumunda Halkbank zirvede ve şu ana kadar oynadığı sekiz maçın hepsini kazandı. Aslında bu takımdan böyle bir performans beklemiyordum. Ama gerçekten iyi bir takım oyunu oynuyorlar. Eleştirebileceğim tek nokta takımın yıldız oyuncusu Hernandez olabilir. Performans olarak mükemmel bir oyuncu. Ancak sportmenlik dışı çok fazla hareketi var ve son derece zorba biri. Diğer takımlar hakkında da konuşacak olursam bence her takımın hemen hemen birkaç eksiği var. Bu yüzden de genel olarak takımlar değil oyuncular ön planda. Örneğin Ziraat Bankkart deyince aklıma oynadıkları takım oyunu yerine takımın orta oyuncusu Faik Samed Güneş geliyor. Çünkü istatiksel anlamda zirvede bir orta oyuncunun yapması gereken her şeyi yapıyor. Aynı durum Galatasaray ve Fenerbahçe için de geçerli. Beni şaşırtan tek takım Altekma oldu. Altekma geçen sezon çok yükselen bir takımdı ama bu sezon bir alt lige geri döneceklerini düşünüyorum. Umarım bir an önce eski güçlerini toplarlar.

Evet spor severler bu haftalık da bu kadardı. Kısa bir durum değerlendirmesi yapacağımı söylemiştim. Ama bu yazı da biraz uzadı ve bunu nasıl yaptığımı ben de bilmiyorum. Sanırım çok konuşma huyuma engel olamıyorum ve hala yazıyı uzatıyorum. Daha fazla konuşmadan bir sonraki spor yazısına kadar sporla kalın. Hoşça Kalın!0
0
0.000
3 comments
avatar

Congratulations @princeofbeyhive! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s):

You got more than 1250 replies.
Your next target is to reach 1500 replies.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

0
0
0.000