Ochy achy i pochwały

avatar

Dwie wycieczki a ta druga to zakończenie dwutygodniowego cyklu spacerów z grupą. No i po obu były pochwały co cieszy, ale bez przesady. Wiem ile nie wiem (teraz tak myślę po tym jak mijają kolejne lata od skończeniu studiów historycznych). Trzeba dobrze dawkować liczbę szczegółów, a nieraz kończy się to tym, że mówię głównie rzeczy ogólne. A z innej wiedzy to dzisiaj na przykład nie wiedziałem gdzie koło Zielonego Mostu można kupić wyciskane soki.


Pierwsza pochwała była od pilotki grupy ("Bardzo mi się podobało w jaki sposób opowiadałeś"). Dla mnie to cenny komplement bo piloci wycieczek mają wiele okazji do słuchania przewodników. Sam też tak robiłem.


Druga wycieczka to w zasadzie koniec cyklu spacerów, które były dla chętnych kuracjuszy obiektu hotelowego. Grupa bardzo skorzystała na tych spacerwach bo dogłębnie poznała Jelitkowo i okolice Jelitkowa. Wczoraj zaś oprowadzając ich po Parku Przymorze czułem, że ostro płynę w ogółach. To dlatego, że w tym parku nie ma bezpośrednich śladów tego co tam było. Po drodze było tyle przekształceń, że trzeba mocno wysilać wyobraźnię.

Podczas zwiedzania podeszła jakaś nieznana spacerowiczka z prośbą o wizytówkę - także wieść się niesie, że "jakiś przewodnik pojawił się w naszym parku".


This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io


10/05/2023
20325
Cycling, Daily Activity, Walking0
0
0.000
2 comments
avatar

Congrats on providing Proof of Activity via your Actifit report!

You have been rewarded 74.3274 AFIT tokens for your effort in reaching 20325 activity, as well as your user rank and report quality!
You also received a 0.98% upvote via @actifit account.

The following boosts were applied to your post:
Friend Boost - L3
+ 15 % AFIT
Thanks to your friend @cezary-io
+ 10 % AFIT
Thanks to your friend @cezary-io
Boosts increased your AFIT earnings by 9.6949 AFIT
AFIT rewards and upvotes are based on your: - User rank: which depends on your delegated SP, accumulated AFIT tokens, rewarded post count, recent rewarded activity and owned AFITX. - Post score: which depends on your activity count, post content, post upvotes, quality comments, moderator review and user rank.

To improve your user rank, delegate more, pile up more AFIT and AFITX tokens, and post more.
To improve your post score, get to the max activity count, work on improving your post content, improve your user rank, engage with the community to get more upvotes and quality comments.

Actifit shared its growth plans for 2023 with focus on hive services and integrations. Please vote now for our DHF proposal in support:
Vote on peakd
Vote on ecency
Vote on Hive wallet
Vote via hivesigner

rulersig2.jpg
Chat with us on discord | Visit our website
Follow us on Twitter | Join us on Telegram
Download on playstore | Download on app store

Knowledge base:
FAQs | Whitepaper
How to signup | Maximize your rewards
Complete Actifit Tutorial
rulersig2.jpg
Actifit supports cross-chain decentralization. Support our efforts below by voting for:

0
0
0.000
avatar

Manually curated by EwkaW from the @qurator Team. Keep up the good work!

0
0
0.000