Liga mistrů za odměnu

avatar

Už ani nevím, kdy jsem byl naposledy na zápase fotbalové ligy mistrů. Někde v hlavě ještě snad vyškrábu vzpomínku na Juana Verona, Hernana Crespa a pár dalších borců v dresu Chelsea. Google říká, že to byl rok 2003, takže ano, bezmála dvacet let jsem na lize mistrů nebyl!

Zápas samotný byl zajímavý, Plzeň v něm prohrála sice 2:0, ale nebýt vyloučení domácího Buchy, mohli pomýšlet na závěrečný tlak a pár závarů, které mohli Inter uvést v nervozitu. Namísto toho přišel po brejku druhý gól. Oba zařídil Edin Džeko, který kdysi válel za Teplice, později třeba Manchester City. První dal a na druhý nezištně nahrál přávě 10 minut po vyloužení Plzeňského Buchy.

Samozřejmě byl klíčem k prohře hned ten první gól, ve 20. minutě. Pokud hrajete se soupeřem, který vás hned o několik tříd převyšuje, což prostě Inter Milán je, musíte mít hromadu štěstí a hlavně udržet čisté konto co možná nejdéle, určitě alespoň první poločas. To se bohužel nestalo.

Jak ale říkám, Plzeň dostala Ligu mistrů za odměnu, hlavně tedy ty soupeře, kteří ji byli nalosováni. Ruku na srdce, skupina Porto, Lipsko, Šachťar, Plzeň by takový zvuk neměla. Ale za to Inter, Barcelona, Bayern a Plzeň......to je hned jiná káva! Co tým, to pojem a dřívější vítěz Ligy mistrů!

Co by za účast v Lize mistrů dala taková Sparta, která se trápí s tím vůbec se dostat do Evropské ligy nebo té další, které nemůžu přijít na jméno....konferenční? Nebo tak nějak, no prostě evropksé Béčko a Céčko. Sparta by brala všemi deseti i skupinu Ligy mistrů s Portem, Lipskem a Šachťarem....ale dost kopání do zraněných, snad se Sparta sebere a udělá něco, čím změní trend, který panuje od dob koupi klubu panem Křetínským. Sice je mi sympatický, ale ty výsledky...

Co je ale hlavní důvod, proč jsem se rozhodl sepsat tento článek? Emoce! Ano, kvůli těm se fotbal hraje. A nejen fotbal, ale i hokej, tenis, šachy nebo parkur. Emoce. A právě emoce ve mě vybouchly v jeden moment, který si při sledování televize zase tak neuvědomuji.

Hymna ligy mistrů! Sice se hraje jen nějaká zkrácená verze na půl minuty, ten originál je asi na tři. Ale proč píšu o emocích? Jednak to je moc krásná znělka, která se mi fakt líbí. Potom začíná něco skvělého a tedy 90 minut zábavy (povětšinou). Ale pro fanoušky a hlavně hráče to je taková připomínka. ANO, JSTE TADY! Jasně, fanoušek to může slyšet v televizi pořád a ten majetnější může objíždět zápas od zápasu. Ale pro hráče to má úplně jiný význam. Hlavně pro hráče, který Ligu mistrů nehraje každý rok, což ale hráči Interu jsou že ano. Mám ale na mysli hráče Plzně. Pavel Bucha, Luděk Pernica, Adam Vlkanova, Václav Jemelka a další. Pro ty to je něco neskutečného.

Já sám jsem se ve fotbale na takovou úroveň ani z daleka nedostal, ale dokážu se vcítit do toho, co hráči na hřišti cítí. Respektive cítili, včera, před začátkem zápasu proti Interu Milán. Při premiéře v Lize mistrů před domácím publikem! Je to neuvěřitelná hrdost toho, že se až tam dostali. Do základní sestavy týmu, který hraje LIGU MISTRŮ! Proti slavnému Interu! Haló mámo, haló táto, haló trenére přípravy, žáků, dorostu atd. Já jsem tady, stojím tu a poslouchám tuto hymnu, která hraje kvůli mě a díky vám!

Skvělý zážitek to byl, trochu jsem doufal ve fotbalový zázrak a třeba nějakou ušmudlanou plichtu 2:2 s vyrovnávacím gólem v poslední minutě. Ale i tak to byla pro mě, stejně jako pro ty hráče tam na pažitu, Liga mistrů za odměnu!

Inter oslavuje gól na 1:0