Liga mistrů za odměnu

avatar

Už ani nevím, kdy jsem byl naposledy na zápase fotbalové ligy mistrů. Někde v hlavě ještě snad vyškrábu vzpomínku na Juana Verona, Hernana Crespa a pár dalších borců v dresu Chelsea. Google říká, že to byl rok 2003, takže ano, bezmála dvacet let jsem na lize mistrů nebyl!

LM1.jpg

Zápas samotný byl zajímavý, Plzeň v něm prohrála sice 2:0, ale nebýt vyloučení domácího Buchy, mohli pomýšlet na závěrečný tlak a pár závarů, které mohli Inter uvést v nervozitu. Namísto toho přišel po brejku druhý gól. Oba zařídil Edin Džeko, který kdysi válel za Teplice, později třeba Manchester City. První dal a na druhý nezištně nahrál přávě 10 minut po vyloužení Plzeňského Buchy.

Samozřejmě byl klíčem k prohře hned ten první gól, ve 20. minutě. Pokud hrajete se soupeřem, který vás hned o několik tříd převyšuje, což prostě Inter Milán je, musíte mít hromadu štěstí a hlavně udržet čisté konto co možná nejdéle, určitě alespoň první poločas. To se bohužel nestalo.

Jak ale říkám, Plzeň dostala Ligu mistrů za odměnu, hlavně tedy ty soupeře, kteří ji byli nalosováni. Ruku na srdce, skupina Porto, Lipsko, Šachťar, Plzeň by takový zvuk neměla. Ale za to Inter, Barcelona, Bayern a Plzeň......to je hned jiná káva! Co tým, to pojem a dřívější vítěz Ligy mistrů!

Co by za účast v Lize mistrů dala taková Sparta, která se trápí s tím vůbec se dostat do Evropské ligy nebo té další, které nemůžu přijít na jméno....konferenční? Nebo tak nějak, no prostě evropksé Béčko a Céčko. Sparta by brala všemi deseti i skupinu Ligy mistrů s Portem, Lipskem a Šachťarem....ale dost kopání do zraněných, snad se Sparta sebere a udělá něco, čím změní trend, který panuje od dob koupi klubu panem Křetínským. Sice je mi sympatický, ale ty výsledky...

Co je ale hlavní důvod, proč jsem se rozhodl sepsat tento článek? Emoce! Ano, kvůli těm se fotbal hraje. A nejen fotbal, ale i hokej, tenis, šachy nebo parkur. Emoce. A právě emoce ve mě vybouchly v jeden moment, který si při sledování televize zase tak neuvědomuji.

LM2.jpg

Hymna ligy mistrů! Sice se hraje jen nějaká zkrácená verze na půl minuty, ten originál je asi na tři. Ale proč píšu o emocích? Jednak to je moc krásná znělka, která se mi fakt líbí. Potom začíná něco skvělého a tedy 90 minut zábavy (povětšinou). Ale pro fanoušky a hlavně hráče to je taková připomínka. ANO, JSTE TADY! Jasně, fanoušek to může slyšet v televizi pořád a ten majetnější může objíždět zápas od zápasu. Ale pro hráče to má úplně jiný význam. Hlavně pro hráče, který Ligu mistrů nehraje každý rok, což ale hráči Interu jsou že ano. Mám ale na mysli hráče Plzně. Pavel Bucha, Luděk Pernica, Adam Vlkanova, Václav Jemelka a další. Pro ty to je něco neskutečného.

Já sám jsem se ve fotbale na takovou úroveň ani z daleka nedostal, ale dokážu se vcítit do toho, co hráči na hřišti cítí. Respektive cítili, včera, před začátkem zápasu proti Interu Milán. Při premiéře v Lize mistrů před domácím publikem! Je to neuvěřitelná hrdost toho, že se až tam dostali. Do základní sestavy týmu, který hraje LIGU MISTRŮ! Proti slavnému Interu! Haló mámo, haló táto, haló trenére přípravy, žáků, dorostu atd. Já jsem tady, stojím tu a poslouchám tuto hymnu, která hraje kvůli mě a díky vám!

Skvělý zážitek to byl, trochu jsem doufal ve fotbalový zázrak a třeba nějakou ušmudlanou plichtu 2:2 s vyrovnávacím gólem v poslední minutě. Ale i tak to byla pro mě, stejně jako pro ty hráče tam na pažitu, Liga mistrů za odměnu!

LM3.jpg

Inter oslavuje gól na 1:0

LM4.jpg

LM5.jpg0
0
0.000
7 comments
avatar

Zajímavé, podle tebe mohla Plzeň kousat, na mě ráno vyskočil článek s titulkem "Italský tisk cupuje Plzeň: Čeští šampióni? Povinná výhra nad neškodným soupeřem!"

Já ten zápas neviděl, tak nevím. Ale 0:2 mi nepřijde jako žádný debakl. Pokud teda Viktorka celý zápas nebetonovala.

0
0
0.000
avatar

Betonovala prvních 20 minut než dostala gól, pak hned přešla z 5 obránců na 4 a osmělovala se směrem dopředu. Občas ji Inter zatlačil a nenechal jít ani přes půlku, ale párkrát vystrčili růžky. Mě bylo hned před zápasem jasné, jak jsou karty rozdané. Plzeň si ani nemohla dovolit hrát nějakou otevřenou partií. Inter samozřejmě držel otěže zápasu ve svých rukách, ale i tak jsem byl rád za ty občasné náznaky šanci ze strany Plzně.

0
0
0.000
avatar

Já jsem byl na Lize Mistrů tuším dvakrát. Poprvé jsem byl taky na Letný 2003, kdy hrála Sparta s CFC. Tenkrát jsme to brali jako raritu, že přijede anglickej soupeř do Čech, takže i jako odkojenej slávista jsem jel s tátou na Spartu. Paradoxem je, že příští sezónu vyfasovali United a tam jsme si teda to Old Trafford nemohli nechat ujít, byť v sektoru hostí. A nebyli jsme jediný, kdo tenkrát v buse tajil svoji klubovou příslušnost. :) O pár let později jsem se dostal do pražskýho sportbaru Hvězda na sraz fanoušků United a zjistil jsem, že jeden z local boys seděl v tom buse za náma. :) Jestli si někdy chodil na premierleague.cz, nebo podobný stránky, kde se scházeli český fanoušci anglických klubů, tak by ti možná něco řekla jeho přezdívka. On byl jednu dobu docela legenda :))

Teď si vlastně uvědomuju, jak to píšu, že jsem byl dvakrát na LM a pokaždý hrála Sparta :D

0
0
0.000
avatar

Heh, tak to jsme byli na stejném zápase na tý Letný. Tak s tou příslušností, já v pohárech fandím všem našem týmům.

0
0
0.000
avatar

To je vždy otázka, co je lepší. Dostat neatraktivní (ale pořád poměrně silné) soupeře z východní Eropy a snažit se urvat postup anebo si užít zápasy proti velkoklubům typu Barcelony, kde je však šance na postup prakticky nulová :) Co si ale tak matně pamatuju, tak Plzeň mívala většinou "štěstí" spíš na ty zvučné soupeře, což platilo i tentokrát, kdy se jim to sešlo opravdu luxusně. Od Bayernu podle mě dostanou taky bůra :D :/

@tipu curate

0
0
0.000
avatar

No dost možná dostanou, to je pravda. Dík za tipáka :)

0
0
0.000