Historic Czech town Louny // Louny

avatar
(Edited)

Louny bola prvá zastávka nášho výletu po českých mestách. Mesto sa nachádza v Ústeckému kraji v severozápadnej časti Česka. Má približne 18 tisíc obyvateľov.
Louny boli založene v dvanástom až trinástom storočí Přemyslem Otakarem II, ako kráľovské mesto, na základoch obce Luna. Luna bola dôležitá križovatka ciest spájajúcich Norimberk, Lipsko z Prahou. V týchto miestach bol taktiež brod cez rieku Ohře.

Louny was the first stop of our trip to Czech towns. The town is located in the Ústí nad Labem region in the northwestern part of the Czech Republic. It has approximately 18 thousand inhabitants.
Louny was founded in the twelfth to thirteenth century by Přemysl Otakar II, as a royal town, on the foundations of the village of Luna. Luna was an important crossroads of roads connecting Nuremberg, Leipzig and Prague. There was also a ford across the Ohře River at these places.

Snímka obrazovky 2023-08-15 125145.png

Snímka obrazovky 2023-08-15 124929.png
Na fotke z Googlemap môžete vidieť stredoveku časť mesta (centrum)

On the photo from Googlemap you can see the medieval part of the city (center)*

1.jpg

Vchod do centra stráži Žatecka braná. Keď začali vznikať hradby v druhej polke 13 storočia. Do mesta sa dalo dostáť dvoma bránami. Žateckou a Pražskou.

The entrance to the centre is guarded by Zhatecka Gate. When the walls began to be built in the second half of the 13th century. There were two gates into the town. Žatec and Prague

2.jpg

Pražská sa nedochovala vôbec a zo Žateckej zostal barbakán, ktorý bol preložený z pôvodného miesta, ktoré je na Žateckej ulici na momentálne miesto. O demolácii pôvodnej brány sa nedochoval žiaden záznam a tak nikto z určitosťou nevie povedať v ktorom roku sa to stalo.
Posledná významná rekonštrukcia brány prebehla v roku 1996.

Pražská Street was not preserved at all and the barbican from Žatecka Street remained, which was moved from its original place on Žatecka Street to its current location. No record of the demolition of the original gate has survived, so no one can say for sure in which year it happened.
The last major reconstruction of the gate took place in 1996.


Centrum obkolesujú zachovalé hradby, v minulosti bol súčasťou opevnenia aj vodný priekop.

The centre is surrounded by well-preserved walls, in the past a moat was also part of the fortification.

IMG_20230803_162119.jpg

IMG_20230803_162139.jpg


Námestie // Square
Námestie je lemovane historickými budovami. S veľkým množstvom parkovacích miest. V starej radnici sú informácie kde vam poradia ako sa orientovať môžete si zakúpiť mapku mesta aj z informáciami o pamiatkach.

The square is lined with historic buildings. With plenty of parking spaces. In the old town hall there is information where you can get advice on how to find your way around and you can buy a map of the town with information about the sights.

23.jpg

Radnica (nová) // Town Hall (new)

Najvyššia budova na námestí, Budova od bola postavená v 16 storočí, nazývali ju "U tři lip" Predtým slúžila ako hostinec kde boli ubytovaný napríklad Knieža Clemens Metternich, císař František I. V roku 1863 budovu kúpilo mesto a prestavalo ju na radnicu.
V roku 1885 bola budova demolovaná a namiesto nej mesto postavilo novu radnicu podľa pražského architekta Saturnina Hellera. V roku 1994 bola na budove obnovená fasáda.

The tallest building on the square, the building from was built in the 16th century, it was called "At the Three Lime Trees" Previously it served as an inn where were accommodated for example Prince Clemens Metternich, Emperor Franz I. In 1863 the building was bought by the town and converted into a town hall.
In 1885 the building was demolished and the city built a new town hall according to the Prague architect Saturnin Heller. In 1994, the facade of the building was restored.

IMG_20230803_154252.jpg


Radnica (stará) // Town Hall (old)

V roku 1398 povolil vtedajší kráľ Václáv IV stavbu vlažnej radnice.
Mesto vtedy odkupilo výstavný dom Václava z Dírné a o rok neskôr už zasadala mestsky radní.

In 1398, the then King Wenceslas IV authorized the construction of a town hall.
At that time the town bought the exhibition house of Wenceslas of Dírná and a year later the town council was already in session.

3.jpg

Pamätník na námestí // Memorial on the square

Na námestí na nachádza pamätník Jana Husa. Týči sa na mramorovom, leštenom kameni na ktorom je napísaná časť listu ktorý Hus napísal Lounským z roku 1410. Socha bola zhotovená v roku 1915 ale pre vojnu sa jej osadenie a zverejnenie presunulo na rok 1925.

On the square there is a monument to Jan Hus. It stands on a marble, polished stone on which a part of a letter that Hus wrote to the Lounsky family in 1410 is inscribed. The statue was made in 1915, but due to the war its installation and publication was postponed until 1925.

4.jpg

Chrám svätého Mikuláša v Lounech
Tato dominanta je obria a veľmi ťažko sa mi darilo ju odfotiť. Susedí z námestím v úzkej uličke odkiaľ sa len obťažne fotografuje.

St. Nicholas Church in Louny
This landmark is a giant and it was very difficult for me to take a picture of it. It is adjacent to the square in a narrow alley from where it is difficult to photograph.

6.jpg

Prvá zmienka o kostole v Lounech je z roku 1332. V tej dobe bol,kostol ešte zasvätený svätému krížu . V 14 storočí zmenil patróna na Svetlého Mikuláša, ktorý mu ostal až do dnes.
Samotná budova prešla rekonštrukciou v 80 rokoch 14 storočia. V roku 1517 kostol kompletne vyhorel. Dva roky na to požiadalo mesto Louny kráľovského architekta Benedikta Rejta o pomoc pri stavbe nového chrámu (súčasného)
Chrám bol rekonštruovaný ale silueta odstala pôvodná z dodnes.

The first mention of a church in Louny dates back to 1332. At that time, the church was still dedicated to the Holy Cross. In the 14th century it changed its patron saint to St. Nicholas, which it has remained until today.
The building itself was reconstructed in the 80s of the 14th century. In 1517 the church completely burnt down. Two years later, the town of Louny asked the royal architect Benedikt Rejt for help in building a new church (the present one).
The church was reconstructed but the silhouette remains original to this day.

11.jpg

Na vežu sa za poplatok da vystúpiť.

The tower can be ascended for a fee.

IMG_20230803_161249.jpg

Oltár ktorý sme mohli obzrieť z blízka, ale nesmel som ho odfotiť. Na šťastie bol vonku veľký plagát :-)

The altar which we could see up close, but I wasn't allowed to take a picture of it. Luckily there was a big poster outside :-)

13.jpg

Monumentálni oltár z let 1701 – 1708 vytvoril sochár Jeroným Kohl. V chrame je zakazane fotografovanie takže tato fotka je z plagátu pred kostolom.

The monumental altar from 1701 - 1708 was created by the sculptor Jeroným Kohl. Photography is forbidden in the church so this photo is from the poster in front of the church.

pohlaď z Veže chrámu // view from the Tower of the Temple
22.jpg

27.jpg

23.jpg

25.jpg

24.jpg


Morový stĺp // Plague column

Najstaršia dochovaná baroková pamiatka v Lounech z roku 1673. Autorom toho stĺpu je Ján Jiří. Stĺp stal povodne na Pražskom predmestí ale pri morové rane, ktorá pristala na Louny v roku 1714, stal už na námestí. Je na ňom napísane: "Matko boží, buď ochránkyní svých Loun." (V latinčine)
Socha bola rekonštruovaná v roku 1829 v tej dobe dostala aj pozlátok o ktoré sa zaslúžil Mikuláš Rudl hrnčíř z Loun.

The oldest preserved Baroque monument in Louny dates back to 1673. The author of the column is Ján Jiří. The column stood in the Prague suburbs but when the plague landed on Louny in 1714, it was already in the square. It is inscribed with the inscription: "Mother of God, be the protector of your Louny." (In Latin)
The statue was reconstructed in 1829, at that time it also received a tinsel coating, which was the work of Mikulas Rudl, a potter from Louny.

IMG_20230803_153531.jpg

Mestsky mlyn
Mlyn zvaný Hasák taktiež Hasáček

Municipal mill
Mill called Hasák also Hasáček

IMG_20230803_162452.jpg


V neposlednej rade su v meste pamätníky na naše obdobie "za železnú oponou"

Last but not least, there are memorials in the city to our period "behind the Iron Curtain"

Pamätník venovaný Rudej armáde

Monument dedicated to the Red Army

IMG_20230803_173950.jpg


Rudoarmejec

IMG_20230803_173028.jpg

Louny sú veľmi zaujímavé mesto, plne historických pamiatok, tie ktoré som sa vám snažil sprostredkovať sú, len mali víjuc s toho čo sa da v Lounech zažiť alebo naučiť :-). Po hradbách je pekný okruh na prechádzku z kaviarňami kedy sedíte priamo na hradbách. Z mesta sa da započínať bicykel a tak cykloturistikou nastaviť okolité mesta, turisticke atrakcie alebo nejak inak zaujimave miesta. Ak ste sa "prečitaly" až sem, tak vám chcem poďakovať za priazeň a za čas ktorý ste venovali tomuto článku.

Louny is a very interesting town, full of historical monuments, the ones I tried to convey to you are just a small taste of what can be experienced or learned in Louny :-). After the walls there is a nice circuit to walk from the cafes when you sit right on the walls. From the city you can start cycling and so cycling to set the surrounding towns, tourist attractions or some other interesting places. If you've "read" this far, I want to thank you for your kindness and for taking the time to read this article.

Zdroje"
https://travelking.sk/travelpedia/tip/mesto-louny
https://cs.wikipedia.org/wiki/Louny
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDateck%C3%A1_br%C3%A1na_(Louny)
https://www.kudyznudy.cz/aktivity/historicka-budova-stare-radnice-v-lounech
https://www.infoglobe.sk/ustecky-kraj2/louny-mile-prekvapenie-ceskeho-stredohoria-video/
https://www.louny.eu/atraktivity/namesti-v-promenach/680/
https://www.louny.eu/atraktivity/chram-sv-mikulase/85/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jir%C3%A1skovy_ml%C3%BDny



0
0
0.000
13 comments
avatar

Že zrovna Louny, človeče :))

0
0
0.000
avatar
(Edited)

Popravde ? Bol som trochu skepticky pred výletom, že ideme do Loun pretože som to mesto nepoznal ( nie že by som ho nejak super spoznal za ten deň) Nieje zname prakticky nikde. Ak je každé neznáme české mesto takéto bohaté na históriu.. Máte byt (češi), na čo hrdý. U nás sa buď nič nedochovalo, poprípade cele mesta stavali komunisti... a z toho čo bolo predtým sa stali napriklad kasárne (absolutna dehonestacia a likvidacia historie)... Strach a hrúza.

0
0
0.000
avatar

Jak cestuju po Čechách tak můžu potvrdit, že skoro každý větší i menší město má co nabídnout. Naposled mě takhle mile překvapil Pelhřimov.

0
0
0.000
avatar

Já si myslím, že zas takový rozdíl mezi menšími městy v ČR a na Slovensku není... Ano, Praze Bratislava moc konkurovat nemůže, to je celkem známá věc, ale u těch menších měst mi to přijde dost podobné... Pěkný report btw, rád přihodím jednoho Tipáka...

0
0
0.000
avatar

Ďakujem, pochádzam na pováži a tam toho vážne moc neje,, Ak by si šiel od Trenčína, ktorý je historicky zaujímavý smerom na východ tak až po Žilinu by si nenašiel žiadne miesto z nejakou väčšinou koncentráciou historickych budov. Kde tam nejaký kaštieľ bežne polorozpadnutý) v ktorom sídli škola alebo cirkev.... My sme si toho moc nezachovali...

0
0
0.000
avatar

No, je fakt, že z menších slovenských měst znám relativně dobře jen Skalicu (ta je moc hezká), odkud pochází manželka. Přes ostatní města jsem jen projížděl, takže to byl spíš jen takový pocit... Stejně tak mi přijdou podobná třeba i polská města. Prostě blízké slovanské národy. Stejná minulost, podobná kultura, tradice, jazyk, architektura...

0
0
0.000
avatar

Ja s tebou súhlasím, mame rovnakú kultúru. Rozdielny je spôsob vzniku sídiel. Pokiaľ čo v CZ vznikali miesta na strategicky významných miestach na vulkanických kopcoch. Na slovensku máme vápencové hory kde obyčajne stavali hrady a mesta boli pod skalami hradov. Zvyčajne nechránene. Zachovali sa iba tie najväčšie. Alebo mesta ktoré mali vlastne hradby, ako napríklad Levoča alebo Skalica. Niektoré mesta na Slovensku vznikli ako geta pre pracovníkov vo veľkých fabrikách Baťa prakticky osídlil Partizánske, Nova dubnica vznikla ako geto pre pracovníkov ZVS Dubnica nad Váhom. Obec v ktorej žijem existuje vďaka Cementárke.. Ľudia tu nebývalý (koncentrovane v mestách) od stredoveku tak ako v CZ. Kultúru mame rovnakú, no životne podmienky a okolnosti, spôsobili rozdiel v živote našich predkov. Teraz mam chuť si zahrať Zaklínača alebo Kindom come a poprechádzať sa po stredovekých Čechach alebo celkovo po vidieku. :-)

0
0
0.000
avatar

Díky za malý exkurz do historie. Tyhle věci tu má většinou "na starosti" Krakonoš, ale bylo fajn si to přečíst i od někoho jiného :)

0
0
0.000
avatar

Louny jsou krásné. Každopádně ještě že padnul socialismus. Jinak by tou bránou nebyl vidět panelák, protože by byl další na místě té brány...

0
0
0.000
avatar

such an interesting place a lot of history there

Thanks for joining the Wednesday Walk :)

0
0
0.000
avatar

Thank you for the warm welcome, I will try to make the content I post (on Wednesdays) interesting enough to make it worth pausing over each time. :-)

0
0
0.000