Ekstremnie różne oblicza sportu

avatar
(Edited)

Śledząc na co dzień wydarzenia sportowe na światowym poziomie skupiamy się na najlepszych, wiedzą o tym realizatorzy telewizyjni, którzy przez większość telewizyjnej transmisji pokazują czołówkę wyścigu kolarskiego, biegu lekkoatletycznego lub wyścigu formuły 1. W przypadku tego ostatniego wielu polskich kibiców chętnie by oglądało na ekranach swoich telewizorów zmagania z udziałem Roberta Kubicy, ale realizatorom trudno pogodzić to z oczekiwaniami większości kibiców F1 na całym świecie. A kibice na całym świecie uwielbiają oglądać rywalizację najlepszych, ich walkę o pozycje przed finiszem, a także ich walkę o zwycięstwo.

Jednak sport nawet na światowym poziomie nie ogranicza się wyłącznie do rywalizacji najlepszych, daleko za ich plecami rozgrywają się ludzkie dramaty, walka z ograniczeniami własnego organizmu albo defektami sprzętu sportowego.

manipulation4488314_1920.jpg
Obraz janrye z Pixabay

Poniżej dwa jakże różne oblicza sportu, z zeszłego tygodnia, w obu przypadkach akcja dzieje się na poziomie mistrzostw świata.

Na początek film, który mną wstrząsnął z Mistrzostw Świata w kolarstwie szosowym w Yorkshire. Podczas wyścigu orlików kolumbijski zawodnik German Gomez złapał gumę, dość powszechny defekt w trakcie każdego wyścigu kolarskiego. Przerażające jest jak został potraktowany przez wszystkie ekipy serwisowe, które go mijały, trudno określić, gdzie był kolumbijski samochód serwisowy przypuszczam, że był on przed kolarzem. Jeżeli jeszcze nie widzieliście tego filmu to zobaczcie sami.


Źródło youtube.com

Gdzie podział się duch fair play? Czyżby każda ekipa miała bardzo ograniczoną liczbę części zamiennych? Informacje jakie docierały np. z polskiej kadry na kilka dni przed rozpoczęciem mistrzostw, kiedy to zrobiono zrzutkę na stroje narodowe dla kolarzy może świadczyć, że budżety związkowe nie były imponujące. Doskonale to było widać w niedzielę, kiedy to większość kolarzy jechała w klubowych strojach, bo o ile można było przygotować reprezentacyjne koszulki lub spodenki to żadna z reprezentacji nie dysponowała kurtkami przeciwdeszczowymi.

Ale drugi film daje nadzieję, że duch fair play jeszcze nie zginął w sporcie. Warunki pogodowe w Doha są zgoła odmienne o tych z jakimi musieli zmagać się kolarze w Yorkshire, ale również dają się we znaki wszystkim lekkoatletom biorącym udział w Mistrzostwach Świata w lekkoatletyce. W czasie biegu na dystansie 5000 metrów Jonathan Busby z Aruby prawdopodobnie przeliczył się ze swoimi siłami i na około 200 metrów do mety mięśnie nóg odmówiły współpracy, na szczęście dla niego obok biegł Braima Dabo z Gwinei Bissau, który nie wykorzystał słabości rywala, a w duchu fair play pomógł mu ukończyć bieg.


Źródło youtube.com

Znamienne jest, że po minięciu mety Jonathan Busby pierwsze co zrobił to zatrzymał stoper :) a dopiero później padł na bieżnię.

Chciałoby się oglądać wyłącznie takie budujące obrazki w zawodowym sporcie! W moim przekonaniu walka i pokonanie rywala ma sens, gdy mamy zbliżone szanse, a zwycięstwo zależy od tego który z zawodników jest szybszy lub lepiej przygotował się do zawodów, a nie od pecha rywala z którym rywalizujemy. Mam nadzieję, że wartości ludzkie pozostają w tym wszystkim najważniejszymi.


Pierwotnie opublikowano na LesioPM. Blog na Steem napędzany przez dBlog.



0
0
0.000
1 comments
avatar

Twój post został podbity głosem @sp-group-up oraz głosami osób podpiętych pod nasz "TRAIL" o łącznej mocy ~0.17$. Zasady otrzymywania głosu z traila @sp-group-up znajdziesz w ostatnim raporcie tygodniowym z działalności @sp-group, w zakładce PROJEKTY.

@michalx2008x

Chcesz nas bliżej poznać? Porozmawiać? A może chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy na nasz czat: https://discord.gg/rcvWrAD

0
0
0.000