Powstanie piłkarska Superliga.

avatar

źródło

Futbolowe trzęsienie ziemi. Powstanie Superliga.

Wczoraj 12 klubów potwierdziło utworzenie piłkarskiej Superligi. Zagrają w niej 3 zespoły z Hiszpanii (Real Madryt, Barcelona i Atletico Madryt), 3 z Włoch (Juventus, Inter i AC Milan) i 6 drużyn z Anglii (Mancheter City, Manchester United, Liverpool, Arsenal, Chelsea i Tottenham). Propozycję udziału w nowych rozgrywkach odrzuciły Bayern, Borussia Dortmund i PSG. W Superlidze według zapowiedzi ma grać 20 zespołów - kolejne 3 drużyny otrzymają zaproszenie, a 5 klubów zostanie wybranych na podstawie osiągnięć sportowych.

Ostatni rok to prawdziwy finansowy dramat niemal wszystkich klubów piłkarskich. Wiele potęg futbolowych ma ogromne zadłużenie. Jeżeli miałaby powstać Superliga to kiedy jak nie teraz? Sytuację postanowił wykorzystać JP Morgan Chase & Co, który położył na stole 3,5 miliarda euro i zaproponował zoganizowanie konkurencyjnych rozgrywek dla Champions League.

Ogromne pieniądze, ale tylko dla założycieli.

Każdy z 12 zespołów otrzyma za sam udział ponad 300 milionów euro. To 3 razy więcej niż za zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Według Jamesa Corbetta - brytyjskiego dziennikarza - pieniądze nie będą dzielone po równo - 6 klubów ma otrzymać więcej niż pozostali. Nie wiadomo jednak, które drużyny wywalczyły sobie taki podział tortu. Zespoły, które co roku będą zapraszane do tych elitarnych rozgrywek nie otrzymają pieniędzy z praw telewizyjnych. Zwycięzca Superligi ma otrzymać 30 milionów euro. Założyciele nowych rozgrywek zapewnili sobie finansową dominację bez względu na wyniki.

Walka na noże z UEFA.

Powstanie Superligi zelektryzowało nie tylko piłkarski świat. Głos w tej sprawie zabrali już m.in. prezydent Francji czy premier Wielkiej Brytanii. UEFA grozi klubom, które zagrają w Superlidze wykluczeniem z Champions League i Ligi Europy, a nawet z krajowych lig. Co więcej piłkarze, którzy będą występować w nowych rozgrywkach nie będą mogli zagrać w Mistrzostwach Świata. Czy te pogróżki są realne czy to tylko straszak? UEFA dobrze wie, że bez największych klubów rozgrywki Champions League stracą swój prestiż, a za tym pójdzie ogromny spadek dochodów od sponsorów. Może to być początek końca federacji. Walka z JP Morgan Chase & Co nie będzie łatwa. Bank słynie z tego, że nie zawsze gra fair play - patrz ugoda na blisko miliard $ za manipulacje na kontraktach terminiowych metali szlachetnych, dolara i euro.

UEFA od lat robiła podwaliny pod Superligę.

UEFA krytykuje format rozgrywek Superligi. Czy jednak nie robi ona tego samego, ale na trochę mniejszą skalę? Od lat rozgrywki Champions League są przekształcane na korzyść futbolowych potęg. Anglia, Włochy czy Hiszpania mają 4 miejsca z automatu, a mistrzowie krajów takich jak Chorwacja, Grecja, Rumunia czy Polska muszą przebijać się przez kilka rund eliminacyjnych. Dalej mamy rozstawienia koszyków, które odpowiednio dobiera kluby, aby najlepsi ze sobą nie grali w fazie grupowej. Do tego dochodzi podział pieniędzy z praw marketingowych dzielonych według współczynnika w rankingu UEFA, a nie za wyniki sportowe. Taki system pogłębia różnicę pomiędzy piłkarskimi kopciuszkami, a potęgami z La Liga, Premier League czy Serie A.

W najbliższych dniach będziemy pewnie słyszeli od UEFA słowa fair play, sprawiedliwość czy równość odmieniane przez wszystkie przypadki. Prawda jest jednak taka, że chodzi tu tylko i wyłącznie o pieniądze.

Źródła:

  1. https://www.nytimes.com/2021/04/18/sports/soccer/super-league-united-liverpool-juventus-madrid.html

  2. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Powstala-pilkarska-Superliga-W-tle-ogromne-pieniadze-8095316.html

  3. https://gol24.pl/jp-morgan-potwierdzil-ze-sfinansuje-powstanie-superligi-31-miliarda-funtow-na-poczatek-ale-tylko-dla-klubowzalozycieli/ar/c2-15568613

  4. https://www.parkiet.com/Gospodarka---Swiat/309309901-JP-Morgan-zaplaci-rekordowa-kare-za-manipulacje.html



0
0
0.000
0 comments