Fatass Journal... #785, czyli słoneczna sobota w Montignies-Saint-Christophe

in Actifit2 months ago

Dzisiejszą sobotę miałem inaczej zaplanowaną. Przed południem kolega zaczął mnie bombardować wiadomościami tekstowymi z propozycją wspólnego spaceru, próbowałem się wymówić obowiązkami w domu, to wtedy zadzwonił. Nie należę do ludzi, którzy potrafią odmawiać, więc się zgodziłem z zastrzeżaniem, że najpierw muszą ogarnąć dom, bo takie zadania postawiła żona. Czułem się jak w młodzieńczych latach, kiedy to mama warunkowała sobotni wyjazd na wieś od posprzątania w domu, wtedy zwykle wstawałem wcześnie rano, żeby obrobić się z porządkami i już o 10 być w autobusie.

DSC_0419.JPG

Z racji presji czasu nie miałem czasu zaplanować wspólnej wyprawy, na szybko padła propozycja marszu wokół Beaumont. Jednak jadąc drogą w kierunku tego miasta naszą uwagę zwróciła niewielka wieś przy drodze Montignies-Saint-Christophe, więc postanowiliśmy poeksploatować te miejsce.

DSC_0420.JPG

Gdzieś między fajnymi historyczymi gospodarstwami zobaczyliśmy taki ogródek, w którym były wszystkie możliwe figurki i posążki tego świata. Dwa domy dalej sąsiad chwalił się podobną kolekcją. Nie wiem dlaczego, ale zawsze jak taki misz-masz widzę to się smieję.

DSC_0422.JPG

DSC_0423.JPG

Z zachodniej strony wioski wije się niewielka rzeczka Hantes (dopływ Sambre). Nad tą rzeczką jest średniowieczny most powszechnie nazywany rzymskim do którego prowadzą drogowskazy z głównej drogi. Wielokrotnie chciałem tam skręcić, ale brakowało cxasu, teraz natomiast nadarzyła się okazja.

DSC_0424.JPG

DSC_0426.JPG

Wapienna budowla z trzynastoma okrągłymi łukami, ten tzw. "rzymski" most znajduje się na rozwidleniu drogi rzymskiej łączącej Bavay z Trewirem, w Montignies-Saint-Christophe. Został zbudowany w późnym średniowieczu. Most, wykonany z freestitu, ma długość 22 m i szerokość 3 m. Przecina Hantes, dopływ Sambre, który ma tu szczególnie silny prąd. Jest to stara zapora, która później została przebudowana na most, a teraz chodnik, który łączy wioskę z odległym o 700 m gospodarstwem Hurtebise.

DSC_0428.JPG

DSC_0430.JPG

DSC_0432.JPG

Droga po północnej stronie nie nadawała się do przejścia, więc wróciliśmy do wioski i poszliśmy wzdłuż rzeki na zachód w stronę granicy francuskiej. Na zacienionych łąkach było wciąż widoczne, że poranek był dziś mroźny.

DSC_0433.JPG

DSC_0434.JPG

Nie chcieliśmy przekraczać bez potrzeby granicy, bo nie byliśmy pewni co nas tam może spotkać ze strony stróżów prawa, gdyby nas zatrzymali, dlatego po tym chybotliwym i spruchniałym mostku przeszliśmy na drugą stronę rzeczki.

DSC_0440.JPG

DSC_0441.JPG

Po drugiej stronie droga szybko się skończyła i musieliśmy po łąkach dojść do najbliższa drogi, niestety najbliższa była już po francuskiej stronie, ale prowadziła w stronę Belgii, więc czym prędzej się tam udaliśmy.

Przeszliśmy na drugą stronę głównej drogi i poszliśmy w kierunku doliny rzeki. Oprócz ciekawej rzeźby terenu naszą uwagę zwróciła ciekawa budowla, a w zasadzie potężne mury warowne, które wznoszone były w przypadkach zamków. Ten mur ma natomiast chronić dostępu od zachodu do niewielkiego gospodarstwa.

DSC_0446.JPG

DSC_0450.JPG

Pierwsze wzmianki o wiosce pochodzą z drugiej połowy IX wieku, więc skrywa ona dużo więcej tejemnic, niż te, które udało nam się odkryć w tak krótkim czasie.


My 2020 goals:

SportGoalDone%
Walking2000 km1353,56 km (+9,30 km)66,37 %
Cycling2500 km1684,88 km67,40 %
Running1500 km485,86 km32,39 %


To był mój Actifit Report Nr 785


This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io


10104
Daily Activity, Hiking, Walking

Sort:  

Masz dobrego przyjaciela (kolegę). Tak przynajmniej widzę nowe miejsca wokół Twojego miejsca pracy :-)
!BEER
używając #aroundworld


Hey @browery, here is a little bit of BEER from @bucipuci for you. Enjoy it!

Learn how to earn FREE BEER each day by staking your BEER.

Widze aktywnosc na najwyzszym poziomie zostaje😀

Congrats on providing Proof of Activity via your Actifit report!

You have been rewarded 548.4275 AFIT tokens for your effort in reaching 10104 activity, as well as your user rank and report quality!
You also received a 6.92% upvote via @actifit account.

The following boosts were applied to your post:
Rank Bag - L1
+ 10 % User Rank
Rank Bag - L2
+ 10 % User Rank
Rank Bag - L3
+ 10 % User Rank
Rank Bag - L4
+ 11 % User Rank
Rank Bag - L5
+ 13 % User Rank
Sports Hat - L1
+ 15 % AFIT
Sports Hat - L3
+ 15 % AFIT
Sports Hat - L2
+ 15 % AFIT
Sunglasses - L1
+ 15 % AFIT
+ 1 % SPORTS
Sunglasses - L2
+ 15 % AFIT
+ 1.5 % SPORTS
Sunglasses - L3
+ 15 % AFIT
+ 2 % SPORTS
Friend Boost - L4
+ 16 % AFIT
+ 12 % AFIT
Sunglasses - L4
+ 15 % AFIT
+ 2.5 % SPORTS
Sports Hat - L5
+ 18 % AFIT
Protein Shake - L2
+ 15 % AFIT
Friend Boost - L2
+ 12 % AFIT
+ 5 % AFIT
Sunglasses - L5
+ 17 % AFIT
+ 3 % SPORTS
Friend Boost - L3
+ 15 % AFIT
+ 10 % AFIT
Protein Shake - L4
+ 16 % AFIT
Protein Shake - L5
+ 18 % AFIT
... and 30 other gadgets.
Boosts increased your AFIT earnings by 466.3025 AFIT
Actifit rewards and upvotes are based on your: - User rank: which depends on your delegated SP, accumulated AFIT tokens, rewarded post count, recent rewarded activity and owned AFITX. - Post score: which depends on your activity count, post content, post upvotes, quality comments, moderator review and user rank.

To improve your user rank, delegate more, pile up more AFIT and AFITX tokens, and post more.
To improve your post score, get to the max activity count, work on improving your post content, improve your user rank, engage with the community to get more upvotes and quality comments.