My Actifit Report Card: May 4 2021

in Actifit2 months ago


Çayından bir yudum aldı, sigarasından derince bir nefes... Radyoda hicaz saz semaisi kendi ritminde yuvarlanıyordu... O derin bir çukura dalan gözlerini yüzüme çevirdi usulca. Sobada odun çıtırtıları ve huzur... Önündeki kitabı ve not aldığı defteri masanın kenarına kaldırdı.

 • Hayallerinin peşinde yorulan insanlar azaldıkça tadı kaçtı hayatın. Renklerin, seslerin ahengi... Hatıraları önümüze getiren fotoğrafların anlamı... Düşünceler bile sıradanlaştı. İnsanlar robotlaştı. Çağdaşlık yaramadı insanlığa. Köleliğin adını özgürlük diye yutturdular. En son ne zaman çıktığın bir yolda ölümüne terledin? Kendini adadığın sevdaların hala yüreğinde aynı sıcaklıkta mı?
  Hayat gökyüzü ile toprak arasındadır. Gökyüzü toprağı besler, toprak gökyüzünü. Bu döngü yaşamın kendisidir. İnsan hayatın çok kısa bir diliminde anın konuğudur.
  Dağ suyu saklar. Dereler bekleyenlere akar. Tohum vaktini bekler. Güneş dünyaya küsmez. Bulut daima dolaşır. Ve insan ağladığı kadar güler.
  Hayat denilen an verdiğini mutlaka geri alır.

  This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io


  6626
  Jogging, Walking
  Height
  176 cm
  Weight
  73 kg
  Body Fat
  23 %
  Waist
  79 cm
  Thighs
  cm
  Chest
  97 cm
Sort:  

Congrats on providing Proof of Activity via your Actifit report!

You have been rewarded 221.75 AFIT tokens for your effort in reaching 6626 activity, as well as your user rank and report quality!
You also received a 26.35% upvote via @actifit account. 25.00% of this upvote value is a result of an exchange transaction you performed for 200 AFIT tokens !

The following boosts were applied to your post:
Water Bottle - L1
+ 5 AFIT
Water Bottle - L2
+ 10 AFIT
Water Bottle - L3
+ 20 AFIT
Running Shoes - L2
+ 15 AFIT
Running Shoes - L4
+ 25 AFIT
Water Bottle - L4
+ 35 AFIT
Running Shoes - L5
+ 30 AFIT
Water Bottle - L5
+ 45 AFIT
Boosts increased your AFIT earnings by 185.0000 AFIT
Actifit rewards and upvotes are based on your: - User rank: which depends on your delegated SP, accumulated AFIT tokens, rewarded post count, recent rewarded activity and owned AFITX. - Post score: which depends on your activity count, post content, post upvotes, quality comments, moderator review and user rank.

To improve your user rank, delegate more, pile up more AFIT and AFITX tokens, and post more.
To improve your post score, get to the max activity count, work on improving your post content, improve your user rank, engage with the community to get more upvotes and quality comments.

Actifit is a Hive Witness. If you believe in our project, consider voting for us

rulersig2.jpg
Chat with us on discord | Visit our website
Download on playstore | Download on app store
FAQs | Text Tutorial | Video Tutorial