Did Fenerbahçe find the new Obradovic? Igor Kokoskov !!!/Fenerbahçe yeni Obradovic'i buldu mu? Igor Kokoskov!!!

in ocd •  last month 

Hello guys.

koko.jpg

Source

(EN) Igor Stefan Kokoskov. Igor is a 48-year-old Serbian national basketball player and now a basketball coach. Igor's basketball career ended before he started as a player. The reason was when he was 24 years old, suffering a traffic accident and serious injury. He later started coaching in his country.

(TR) Igor Stefan Kokoskov. Igor 48 yaşında bir Sırbistan vatandaşı eski basketbol oyuncusu ve şuanda basketbol koçu. Igor'un basketbol kariyeri oyuncuyken başlamadan bitti. Nedeni ise trafik kazası geçirip, ağır sakatlık yaşadı tam 24 yaşındayken. Kendisi daha sonra ülkesinde koçluğa başladı.

obra.jpg

Source

(EN) He was then assistant coached in Losangeles, USA. This was the first reason that no one who was a US citizen before has ever been an Assistant Coach. Igor later had an NBA championship with the Detroit Pistons team in 2004. He was again an assistant coach and this was again the first ever non-American coach to have been the NBA champion.

(TR) Daha sonra Amerika'da Losangeles'da asistan koçluğa gertirildi. Bu bir ilkti nedeni ise Daha önce Amerika vatandaşı olmayan hiç kimse Yardımcı Koç olmamıştı.Igor daha sonra 2004 yılında Detroit Pistons takımı ile NBA şampiyonluğu yaşadı. Yine asistan koç olarak ve bu yine bir ilkti daha önce Amerikalı olmayan hiçbir koç NBA şampiyonu olmamıştı.

(EN) In 2005, he became Obradovic's assistant coach in the Serbia-Kardağ national team, where Obradovic was the head coach at that time. Perhaps a coach in a better career than Obra is the coach of Fenerbahçe, who has also been Obra's assistant.

(TR) 2005 yılında ise O dönem Obradovic'in baş antrenör olduğu Sırbistan-Kardağ milli takımında Obradovic'in yardımcı Koçu olmuştu. Belki de Obra'dan daha iyi kariyerde bir basketbol koçu Fenerbahçe'de hemde daha önce Obra'nın yardımcılığını yapan Koç.

PHOENİX.jpg

Source

(EN) Igor served as assistant coach in the NBA in Los Angeles Clippers, Detroit Pistons, Phoenix Suns, Cleveland Cavaliers, Orlando Magic, Utah Jazz and Sacramento Kings. In 2018-2019, he served as Head Coach at Phoenix Suns and had the worst second season of the NBA history. To Phoenix Suns

(TR) Igor NBA'de Los Angeles Clippers, Detroit Pistons,Phoenix Suns,Cleveland Cavaliers, Orlando Magic, Utah Jazz ve Sacramento Kings'de yardımcı Koç olarak görev yaptı. 2018-2019 yılında ise Phoenix Suns'da Baş Antrenör olarak görev yaptı ve NBA tarihinin en kötü 2. sezonunu yaşattı. Phoenix Suns'a

2017.jpg

Source

(EN) In 2008, Igor led the Georgian national team, who had never been successful in participating in European Cups, to participate in the European Championship. Igor as Coach of Slovenia in 2017. Became the Champion of the European Championship.

(TR) Igor 2008 yılında daha önce hiç avrupa kupalarına katılma başarısını elde etmemiş Gürcistan milli takımını Avrupa Şampiyonasına katılmasını sağladı. Igor 2017 yılında Slovenya Antrenörü olarak. Avrupa Şampiyonasında Şampiyon oldu.

ıgor.jpg

Source

(EN) I got to know him in Slovenia in 2017. In 2017, Igor made the Slovenian champion of Doncic and Porzings champion. He showed that he was good with the trophies he won. NBA championship, European Champion, career as good as Obra. While serving as Assistant Coach at Sacramento for a while, they had defeated Dallas Mavericks in the last few seconds with Obradovic's famous throw-in tactic.

(TR) Ben onu 2017'de Slovenya'da tanıdım. İgor 2017'de Doncic'li, Porzings'li Slovenyayı şampiyon yaptı. Kazandığı kupalarla iyi olduğunu gösterdi. NBA şampiyonluğu, Avrupa Şampiyonu, Obra kadar iyi bir kariyer. Bir ara Sacramento'da Yardımcı Koç olarak görev yaparken Obradovic'in ünlü topu oyuna sokma taktiği ile son saniyelerde Dallas Mavericks'i yenmişlerdi.

ESp.jpg

Source

(EN) If I think how correct choice is for Fenerbahçe. As a game, Obra will win the game Fenerbahçe suffered. But I do not know how successful it is as a Fenerbahce. We will support him, if we give him luck, we will protect him as we protect Obradovic. I am sure that he will earn our respect as he shows us respect, plays good basketball for us. Achievements is the new successor of Obradovic. We are behind you for Fenerbahçe, we support you. We will always feel Obra's lack, but we ask you not to make us forget it, but to make us live it again.

(TR) Ben Fenerbahçe için ne kadar doğru tercih olduğunu düşünürsem. Oyun olarak Obra'nın yapamadığı sıkıntı çektiği oyunu Fenerbahçe'ye kazandıracak. Ama ne kadar başarılı olur bilmem tabi bir fenerbahçeli olarak. Onu destekliyicez,ona şans tanıyıcaz nasıl Obradovic'i koruduysak onu da öyle koruyacağız. O bize saygısını gösterdikçe, bize güzel basketbol oynattıkça bizim saygımızı kazanacak bundan eminim. Başarılar Obradovic'in yeni halefi. Fenerbahçe için arkandayız, seni destekliyoruz. Biz Obra'nın eksikliğini her zaman hissedicez ama senden onu bize unutturmanı değil bize onu tekrar yaşatmanı istiyoruz....

basket.jpg

Source

FB.jpg

Source

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Thanks @payroll, thanks everybody


Bu yazı Curation Collective Discord Sunucusunda küratörlere önerilmiş ve manuel inceleme sonrasında @c2-turkish topluluk hesabından oy ve reblog almıştır. @c-squared hesabı topluluk witness'ı olarak faaliyet göstermektedir. Projemizi desteklemek isterseniz bize buradan witness oyunuzu verebilirsiniz.
This post was shared in the #turkish-curation channel in the Curation Collective Discord community for curators, and upvoted and reblogged by the @c2-turkish community account after manual review.
@c-squared runs a community witness. Please consider using one of your witness votes on us here