Luigi "Gigi" Datome Left Fenerbahce. I love you GIGI/Luigi "Gigi"Datome Fenerbahçeden Ayrıldı. Seni Seviyorum GİGİ

in ocd •  9 days ago 


(EN) First of all, sad news for us Fenerbahçe people is the departure of Gigi. So there is no Gigi after Obra. What can be said. I'm Italian Matadorum.
(TR) Öncelikle biz Fenerbahçeliler için üzücü bir haber Gigi'nin ayrılması. Yani Obra'dan sonra Gigi de yok artık. Ne söylenebilir. İtalyan Matadorum benim.

Lugi.jpg

Source

(EN) Fenerbahce explained the separation with this photo from Twiter and articles and videos. Gigi is gone. Endless thanks for every excitement and happiness you have made us live.

(TR) Fenerbahçe Twiter'dan yaptığı bu fotoğraf ile ve yazılar ve de videolar ile ayrılığı açıkladı. Gigi artık yok. Bize yaşattığın her heyecen ve her mutluluk için sonsuz teşekkürler.

datome.jpg

Source

(EN) Gigi is not a Spanish, but a bullfighter for me. We saw Gigi as 32 years old and 2.03 tall short striker and long striker in Fenerbahçe. He was born in Montebelluna in Italy. He played with Detroit Pistons first and then Boston Celtics between 2013-2015. He met us in 2015 and gave us a 5-year marriage.

(TR) Gigi bir İspanyol değil ama benim için bir matador. Gigi 32 yaşında ve 2,03 boyunda kısa forvet bazden de uzun forvet olarak gördük onu Fenerbahçe'de. İtalyada Montebelluna da doğmuştur. 2013-2015 yılları arasında İlk önce Detroit Pistons daha sonra da Boston Celtics ile oynadı. Bizimle 2015 yılında tanıştı ve 5 yıllık bir evlilik yaşattı bize.

GİGİ.jpg

Source

(EN) Gigi 5 years 3 super league with us, most importantly the first time experienced the Euroleague championship trophy Turkey 2. It will always be on my mind that Gigi always sends 3 alone on the left line. He would do the same thing on the right line and after that basket, we would blow Fenerbahçe fans with happiness. He would raise us up and cheer Gigi Datome. Is the match in bad condition? Gigi comes out, makes a basket, get up and shout at Fenerbahçe. He throws the basket and gases us to get into the game.

(TR) Gigi bizimle 5 yılda 3 süper lig, 2 Türkiye kupası en önemlisi de 1 kere Euroleague şampiyonluğu yaşadı. Gigi'yi her zaman sol çizgide tek başına 3'lük gönderdiği zamanlar aklımda kalacak. Aynı şeyi sağ çizgide de yapardı ve o basketten sonra biz Fenerbahçe taraftarlarını mutluluktan havalara uçururdu. Bizi ayağa kaldırıp Gigi Datome diye tezahürat yaptırırdı. Maç kötü durumda mı? Gigi çıkar basketi yapar bize kalkın ayağa da bağırın Fenerbahçe için derdi. O basketi atar bizi oyuna dahil olmamız için gazlardı.

DATOME GİGİ.jpg

Source

(EN) Thanks for everything you added to us, GIGI. We want to see you again in this team one day in the future. Mr. Italian Matador GIGI

(TR) Bize kattığın herşey için teşekkürler GİGİ. Seni ileride bir gün bu takımda tekrar görmek istiyoruz. Bay İtalyan Matador GİGİ

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Thank you @payroll

nice to see you around @sportsvoter. Thank you