Typowanie UFC 263!

in #polish2 months ago

image.png

Już w najbliższą sobotę numerowana gala UFC! To oznacza, że dostaniemy walki o pas, a konkretnie pasy. Israel Adesanya stanie do walki w obronie tytułu wagi średniej. Jego rywalem będzie zapaśnik z Włoch, Marvin Vetori. Co Main Eventem będzie rewanż między Deivesonem Figueiredo a Brandon Moreno. Poprzednia walka zakończyła się remisem. Do tego powróci Nate Diaz w walce z Leonem Edwardsem. Ponadto prawdopodobny eliminator w wadze muszej między Joanne Calderwood a Lauren Murphy. Cała walka składa się z aż 14 walk. Nie przedłużając, jedziemy!

image.png

image.png

Kursy: Kianzad 1.50 Davies 2.60

Fajne starcie w wadze koguciej kobiet. Młoda Kianzad stanie do pojedynku z jedną z prekursorek kobiecego MMA, Davies. Kanadyjka walczy od 2007 roku. To już prawdziwy dinozaur, ma ogromne doświadczenie. Parter, również powinien być po jej stronie. Alexis potrafi obalić i kontrolować z góry a następnie skutecznie poszukać poddania.
Każda walka zaczyna się jednak od stójki. Tu przewagę będzie miała Kianzad. Szwedka dynamicznie porusza się na nogach. Ma dobre kombinacje bokserskie, głównie jak, hak. Z uwagi na wiek rywalki będzie miała też przewagę szybkościową oraz kondycyjną. Z drugiej strony, Davis będzie jej największym testem jeśli chodzi o parter. Poprzednie rywalki "Banzai" były strikerkami. Nie do końca więc wiadomo jak zaprezentuje się w parterze. Jeśli "Ally-Gator" zdoła obalić, jej szanse mocno wzrosną.
Typuję nieznaczną wygraną Pannie Kianzad. Powinna zdołać utrzymać walkę w półdystansie i wypunktować bardziej doświadczoną rywalkę. Z drugiej strony widzę też Davis, która bazując na doświadczeniu zdoła obalić i kontrolować rywalkę. Także ze wskazaniem na Szwedkę, ale żaden wynik mmnie nie zdziwi.

Szanse:
Davis:45
Kianzad:55
Typ: Kianzad przez decyzję.

image.png

image.png

Kursy: Murphy 2.20 Calderwood 1.67

Walka wyłoni kolejną ofiarę dla Valentiny Shevchenko. Lauren Murphy ma przede wszystkim furę szczęścia. Walkę z Amandą Lee wygrała przez, moim zdaniem błędna decyzję. ModaFFeri i zwłaszcza Shakirova to nie są zawodniczki z półki Calderwood. Trzeba jednak oddać Amerykance, że ma sporo doświadczenia. Jej największym atutem będzie parter. "Jojo" jak najbardziej da się poddać.
Mimo wszystko parter Murphy jest słabszy niz Jennifer Maii.
Z kolei na korzyść Szkotki będzie przemawiała stójką. Calderwood ma bardzo dobre muay thai. Świetnie walczy w klinczu. Jak mało która zawodniczka korzysta z łokci i kolan. Boksersko też jest dobrze, zwłaszcza jeśli chodzi o ciosy proste. Powinna gładko trafiać Murphy jabem, oraz low kickiem. Natomiast Lauren by ją obalić, bedzie musiała najpierw przejśc ciosy, a następnie wygrać w klinczu. Łatwo o to nie będzie. "Jojo" jest silna i szybka.
Typuję wygraną Calderwood przed czasem. Moim zdaniem jej umiejętności stójkowe wystarczą na stara i dość przeciętną Murphy. Acz, nie odbieram Amerykance szans. Jeśli jakimś cudem zdoła obalić, to może wygrać przez poddanie.

Szanse:
Murphy:40
Calderwood:60
Typ: Calderwood przez KO/TKO

image.png

image.png

Kursy: Dober 1.65 Riddell 2.24

To będzie fantastyczny bój w stójce. Drew Dober to jeden z topowych bokserów dywizji lekkiej. Ma świetny timeing, dobrze walczy z kontry. Jego słabą stroną jest defensywa. Słabo broni obaleń i poddań co ostatnio pokazał Islam Makhachev. Defensywna stójka też kuleje Nasrat Haqparast i Marco Polo Reyes zdołali go skończyć przez uderzenia.
Dlatego moim zdaniem wygra Riddell. Jest wyższy, lepiej kopie. Ma fantastyczne low kicki przede wszystkim. Moim zdaniem będzie nimi karcił Dobera, tak że Amerykanin nie zdoła podejść. Skrócenie dystansu będzie konieczne by wyprowadzić kombinację bokserską. Według mnie "Quake" będzie wywierał presje, jednocześnie utrzymując dystans. Tak jak Font w walce z Garbrandtem. Dysponuje też większym arsenałem technik. Nowozelandczyk do boksu dokłada kopnięcia, podczas gdy Amerykanin bazuje w zasadzie wyłącznie na pięściach. Myślę, że zdoła wygrać przed czasem. Dober nie wytrzyma naporu ciosów.

Szanse:
Dober:40
Riddell:60
Typ: Riddell przez KO/TKO

image.png

image.png

Kursy: Craig 3.55 Hill 1.30

Klasycznie dla siebie musiałem w typowaniu umieścić starcie weterana z prospektem. Tym razem młody, głodny Jamahal Hill zmierzy się z doświadczonym Paulem Craigiem. Wygrany zgłosi swoje aspiracje do pierwszej dziesiątki wagi półciężkiej. To też klasyczne grappler vs striker.
Jamahal Hill to niepokonany kicboxer. Dysponuje świetnymi warunkami fizycznymi. Wysoki, ze świetnym zasięgiem. Do tego mocno i celnie trafia. Praca na nogach, również solidna.
Całe zagrożenie jakie będzie w stanie stworzyć Craig to parter. Szkot potrafi obalić, skontrolować z góry a następnie poddać. Niestety, dla niego brakuje mu dynamiki. Ma tez szklaną szczękę. Trzy z czterech jego porażek to KO bądź TKO. Nie potrafi przyjąć ciosu i to moim zdaniem będzie przyczyną jego porażki. Hill jest zbyt szybki, za dobrze pracuje na nogach i nie da się sprowadzić do parteru. Moim zdaniem "Sweet Dreams" wygra przed czasem.

Szanse:
Hill:70
Craig:30
Typ: Hill przez KO/TKO

image.png

image.png

Kursy: Maia 2.87 Muhammad 1.42

Belal Muhammad po dość pechowym NC w walce z Leonem Edwardsem staje przed kolejną szansą awansu do top 10 wagi półśredniej. Rywalem weteran, Demian Maia. Pomimo 43 lat Brazylijczyk to nadal fenomenalny parterowiec. Potrafi poddać z niemal każdej pozycji. Jego największą wadą jest szklana szczęka. Jak pokazał Gilbert Burns, można go ustrzelić jednym celnym ciosem.
To tu upatruje największej szansy Muhammada. Z drugiej strony "Remember the Name" nie ma najmocniejszego ciosu. Jego atutem zawsze był raczej klincz i wymęczenie przeciwnika. Zabawa w klincz i zapasy z tak doświadczonym specjalistą od BJJ jak Maia może się źle skończyć.
Myślę, że Belal raczej będzie próbował utrzymać walce w stójce i ustrzelić Demiana. Jest młodszy, szybszy i bardziej odporny. Dla mnie jest faworytem, nie skreślam jednak weterana. Jeśli Brazylijczyk zdoła obalić, to powinien poddać.

Szanse:
Maia:40
Muhammad:60
Typ: Muhammad przez KO/TKO

image.png

image.png

Kursy: Edwards 1.18 Diaz 4.87

Jak ja nie trawię Nat'a Diaza... Tak, piszę to na samym początku zanim ktoś mi napisze, że jestem stronniczy. Być może, mimo to przedstawię obiektywne argumenty dlaczego kursy są słuszne.
Diaz ostatni raz walczył w listopadzie 2019 roku. Czyli ponad półtora roku temu Masvidal zrobił z jego gęby tatara. Przez ten czas Nate jedynie szczekał w Internecie jak typowy hejter co to on nie zdziała. W praktyce ciągle jedzie na wygranej z McGregorem w maju 2016. 5 lat temu! Od tego czasu wygrał z Pettisem i przegrał z Masvidalem. Wątpię żeby nie zardzewiał, delikatnie mówiąc.
Edwards jest młodszy, wyższy, szybszy. Dysponuje też lepszym zasięgiem. W stójce radzi sobie o wiele lepiej. Nie bawi się w brawl, jak Diaz. Bazuje na kombinacjach technicznych z dystansu. Jako, że Nate, podobnie jak Artur Szpilka do blokowania ciosów używa twarzy, a nie gardy, Anglik powinien z łatwością trafiać.
Jedyną szansą Amerykanina są zapasy. Potrafi dobrze obalać i kontrolować z góry, oraz sprawnie poddaje rywali. Problem w tym, że by sprowadzić rywala to najpierw trzeba podejść. A żeby podejść to najpierw trzeba przejść długie i szybkie ręce Edwardsa. Nie sądze by młodszy z braci dysponował w tym wieku i z taką rdzą odpowiednią dynamiką, oraz szybkością. Sądzę, że "Rocky" wygra zdecydowanie przed czasem.

Szanse:
Edwards:80
Diaz: 20
Typ: Edwards przez KO/TKO

image.png

image.png

Kursy: Figueiredo 1.45 Moreno 2.75

Panowie dali świetną pierwszą walkę. Słowa uznania należą się przede wszystkim Moreno. Meksykanin wywierał presje i stanowił wyzwanie dla obecnego mistrza. Nikt wcześniej nie narzucił tak twardych warunków Brazylijczykowi. "The Assasin Baby" był w stanie skutecznie wymieniać ciosy w stójce, a z Figuieredo to sztuka. Pamiętajmy jednak jak wysoki i silny jest obecny mistrz. Dysponuje mocnym i precyzyjny ciosem, zdolnym od razu zgasić światło. Wydaje mi się, że w pierwszym starciu Meksykanin go zaskoczył. Tym razem będzie przygotowany na taką agresje ze strony rywala. Moim zdaniem zdoła utrzymać walkę na dystans i obronić pas. Musi jednak cały czas uwazać na Meksykanina i być czujnym w obronie. Moreno na pewno nie da się tak łatwo ustrzelić jak Benefidez. Moim zdaniem "God of War" dysponuje atutami, które pozwolą mu wygrać na punkty. Jest wyższy, silniejszy, dysponuje mocniejszym ciosem i przede wszystkim będzie przygotowany na tywala.

Szanse:
Figueiredo: 55
Moreno: 45
Typ: Figueiredo przez decyzję

image.png

image.png

Kursy: Adesanya 1.35 Vettori

Zdecydowanie nie zgadzam się z kursami. W pierwszej walce Vettori dobrze się przeciwstawił Izzy'emu. Od tego czasu Włoch zrobił postęp. Przede wszystkim jest bardzo twardy. Potrafi przyjąć na szczękę i gardę. Cały czas wywiera presję i ciężko go zatrzymać uderzeniami. Przekonali się o tym Holland oram Hermansson. Obaj nie byli w stanie ustrzelić Marvina. Oczywiście Adesanya jest o dwie klasy lepszym uderzaczem, niż dwaj wymienieni zawodnicy. Chodzi mi przede wszystkim o to, że " The Italian Dream" ma dobra defensywę i rozbicie go nie będzie łatwe. Z drugiej strony jest bardzo skuteczny w parterze. Absolutnie stać go na to by zawalczyć jak Błachowicz. "The last Stylebender" będzie musiał bardzo uważać na obalenia. Spodziewam się, że zawalczy podobnie jak z Romero. Będzie punktował z dystansu i poruszał się po obwodzie oktagonu. Pytanie na ile kondycji i sił starczy Włochowi? Jeśli zdoła dopaść i obalić Nigeryjczyka w każdej rundzie, możemy mieć nowego mistrza. Pamiętajmy, że to nie wolny i wypalony Romero, Vetori da radę wywierać presję przez 25 minut.
Jak widzę walkę? Moim zdaniem wygra Adesanya przez decyzję. Nie zdziwię się jednak jeśli Vetori zdoła klinczować i obalać. Gdybym miał polecić co postawić na kuponie, to najpewniejsze wydaje mi się, że walka zakończy się na punkty.

Szanse:
Adesanya:55
Vetori:45
Typ: Adesanya przez decyzje

Źródła:
https://cdn.vox-cdn.com/thumbor/ILwUdzjQJqAzYwM_-HUE-D2wm08=/0x0:2440x1627/1200x800/filters:focal(766x106:1156x496)/cdn.vox-cdn.com/uploads/chorus_image/image/67722079/135_Israel_Adesanya.0.
https://capitalsportsreport.files.wordpress.com/2020/06/ufc202_weighin_001.
https://mymma.pl/wp-content/uploads/2020/02/figueiredo.
https://lh3.googleusercontent.com/proxy/5RAlIdj0AY76_SsIWr5JnrhLO-R5XV98xIMWXy2pAZ2yWFR8KyHuOIAH5PqTvWA3lRBqm15zP0j4QX7mtuzr_c2HvGgGcpIqg_GyZaQ
https://cdn.vox-cdn.com/thumbor/WJ7ldudKvJH5dj_DkDGlCzDIv7w=/1400x1400/filters:format(jpeg)/cdn.vox-cdn.com/uploads/chorus_asset/file/6967971/006_Nate_Diaz.0.
https://mmajunkie.usatoday.com/wp-content/uploads/sites/91/2019/03/leon-edwards-ufc-london-ceremonial-weigh-ins.
https://mmajunkie.usatoday.com/wp-content/uploads/sites/91/2016/08/demian-maia-ufc-on-fox-21-ceremonial-weigh-ins.
https://www1-cdn.sherdog.com/_images/pictures/20170707113136_IMG_7604.
https://mma.pl/wp-content/uploads/2018/08/unnamed-file-1.
https://cagesidepress.com/wp-content/uploads/2020/01/UFC-Raleigh-Weigh-In-03.
https://mmajunkie.usatoday.com/wp-content/uploads/sites/91/2015/06/drew-dober-ufc-188.
https://mmajunkie.usatoday.com/wp-content/uploads/sites/91/2019/10/brad-riddell-ufc-243-official-weigh-ins.
https://ufc-video.s3.amazonaws.com/image/photo_galleries/ufnbangor_weighins_01/ufnbangor_weighins_17.
https://mmajunkie.usatoday.com/wp-content/uploads/sites/91/2016/09/joanne-calderwood-ufc-203-ceremonial-weigh-ins.
.