Three Emperors’ Corner. My Actifit Report Card: September 22 2021 [EN/PL]

avatar
(Edited)

Did you know that almost in middle of Europe there’s a point where borders of three empires used to meet? Meet “Trójkąt Trzech Cesarzy / Drei Keiser Ecke”

Three Emperors’ Corner, Sosnowiec, Poland

Wiedzieliście, że prawie w środku Europy jest punkt gdzie spotykały się kiedyś granice trzech imperiów? Poznajcie „Trójkąt Trzech Cesarzy / Drei Keiser Ecke”

Trójkąt Trzech Cesarzy, Sosnowiec

English readers - I’ll leave you with the information board and will continue in Polish, if you don’t mind.

History of the Three Emperors' Corner

Nigdy dotąd nie myślałem, że na czekoladę na Mysłowickim Rynku można iść z Będzina pieszo. I z powrotem też ;-) A można!

Czarna Przemsza w Będzinie, okolice Zamku

Spacer do Trójkąta Trzech Cesarzy zaplanowałem wzdłuż Czarnej Przemszy. Tam - wzdłuż jej biegu, lewym brzegiem. Z powrotem - prawym.

Pałac Schöna, Sosnowiec

Po drodze mam kilka ciekawych obiektów. Pierwszy z nich pałac Schöna, dzisiaj Pałac Ślubów i muzeum (foto wyżej). Dalej Zamek Sielecki (zdjęcie poniżej), kiedyś fortilicum (miejsce obronne) dzisiaj centrum sztuki. I wreszcie najbardziej okazały - budynek Sądu Rejonowego, a wcześniej pałac Schöna. To nie pomyłka - innego Schöna, Oskara.

Zamek Sielecki, Sosnowiec

Sąd Rejonowy w Sosnowcu, dawniej pałac Oskara Schöna

Staram się brzegiem rzeki. Częściowo jest ścieżka pieszo-rowerowa „bulwary Przemszy”. Ale ścieżka nie jest kompletna. Muszę czasem odejść od rzeki w miasto.

Jan Kiepura, chłopak z Sosnowca i celebryta lat międzywojennych

W mieście można spotkać ciekawe grafitti. Odnotowuje dwa. Pierwsze na murach dawnej fabryki Fakop w Sosnowcu. Drugie w przejściu podziemnym w centrum Będzina.

Mural Fakopu

Street art, Będzin

Czarna Przemsza jest uregulowana w granicach Będzina i Sosnowca. Czasami jednak wygląda dość dziko.

Czarna Przemsza w Sosnowcu, Dębowa Góra

Jest zimny, pochmurny dzień. Ale nie pada. Dobrze, bo to ostatni dzień lata. Drzewa jeszcze zielone, ale Pani Jesień już przymierza się do malowania na złoto. Gdy musiałem odejść od rzeki ze względu na biegnące w poprzek tory kolejowe, trafiłem na poligon ćwiczebny Jesieni.

Jesień jesień jesień jak to tak?

Trójkąt Trzech Cesarzy to miejsce gdzie Czarna i Biała Przemsza łączą się by płynąć dalej do Wisły już jako jedna Przemsza. W 1815, decyzją kongresu Wiedeńskiego („nic o nas bez nas”, tak?) w tym miejscu spotkały się granice Austria-Węgier (Jaworzno - między Białą Przemszą a Przemszą), Rosji (Sosnowiec - między Białą i Czarną Przemszą) oraz Prus (Mysłowice - prawy brzeg Czarnej Przemszy i Przemszy).

Punkt zbiegu Czarnej i Białej Przemszy

Punkt stał się atrakcją turystyczną po 1871r kiedy Prusy doprowadziły do zjednoczenia Niemiec i stały się Cesarstwem. Dwóch Kaiser’ów i Jeden Car daje Trójkąt Trzech Cesarzy

Dzisiaj trudno sobie to uzmysłowić. Austria, Rosja i Niemcy są daleko stad. Trójkąt jest w Polsce i żadnych granic w pobliżu nie ma. Tzn jest jedna - gdy przekraczam Czarną Przemszę i wchodzę do Mysłowic, znajduje się na Śląsku. Przypominam to sobie gdy w kawiarni przy gorącej czekoladzie słyszę Ślōnsko Godka.

Wcześniej jeszcze jedno przypomnienie o biegu historii. Cmentarz Żydowski w Modrzejowie (kiedyś samodzielna miejscowość, z własnym rynkiem, obecnie dzielnica Sosnowca)

Cmentarz Żydowski, Sosnowiec - Modrzejów

I jeszcze poglądowa mapka.

image.png


This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io


38528
Daily Activity,Walking
Height
175 cm
Weight
70 kg
Body Fat
%
Waist
cm
Thighs
cm
Chest
cm0
0
0.000
11 comments
avatar

Mam dla Ciebie złą wiadomość, dziś apka w moim telefonie zwariowała, liczyła zdecydowanie więcej niż powinna, ale zauważyłem to dopiero po południu. Dopiero po restarcie telefonu zaczęła zachowywać się normalnie. Nie znam przyczyny, ale przez ten błąd aplikacji wychodziłem dziś około 49K. Będzie jeszcze okazja do rewanżu w niedzielę :)

0
0
0.000
avatar

no to policzę ci 10tys mniej i dzisiaj mamy remis

0
0
0.000
avatar

To idę jeszcze na spacer :D

0
0
0.000
avatar

daj screena z apki Zdrowie czy co tam masz (tak jak kiedyś dałem FitBit gdy Actifit pokazał mi zero po całym dniu w górach)

0
0
0.000
avatar

Nie mam innej apki, która monitoruje kroki.

0
0
0.000
avatar

to zamień Garmin na porządną opaskę - Fitbit Charge

0
0
0.000
avatar

Prędzej bym sobie rękę odciął 😁

0
0
0.000
avatar

Congrats on providing Proof of Activity via your Actifit report!

You have been rewarded 100.3888 AFIT tokens for your effort in reaching 38528 activity, as well as your user rank and report quality!
You also received a 1.09% upvote via @actifit account.

The following boosts were applied to your post:
Friend Ranker - L4
+ 2.5 User Rank
Thanks to your friend @masoom
Friend Boost - L3
+ 15 % AFIT
Thanks to your friend @browery
+ 10 % AFIT
Thanks to your friend @browery
Friend Boost - L4
+ 16 % AFIT
Thanks to your friend @masoom
+ 12 % AFIT
Thanks to your friend @masoom
Friend Boost - L5
+ 18 % AFIT
Thanks to your friend @masoom
+ 14 % AFIT
Thanks to your friend @masoom
Boosts increased your AFIT earnings by 33.0138 AFIT
Actifit rewards and upvotes are based on your: - User rank: which depends on your delegated SP, accumulated AFIT tokens, rewarded post count, recent rewarded activity and owned AFITX. - Post score: which depends on your activity count, post content, post upvotes, quality comments, moderator review and user rank.

To improve your user rank, delegate more, pile up more AFIT and AFITX tokens, and post more.
To improve your post score, get to the max activity count, work on improving your post content, improve your user rank, engage with the community to get more upvotes and quality comments.

Actifit is a Hive Witness. If you believe in our project, consider voting for us

rulersig2.jpg
Chat with us on discord | Visit our website
Download on playstore | Download on app store
FAQs | Text Tutorial | Video Tutorial

0
0
0.000