Let's Look Volley Super Cup Matches (EN/TR) Süper Kupa Maçlarına Kısa Bir Bakış

-EN

Hello sports fans. I hope you are in a good mood and following the sports news. The league season is about to begin in volleyball. Women's super cup matches have already been played in Italy and Turkey.

Novara and Imoco teams faced each other for the Italian women's super cup. Imoco Volley Conegliano won the cup with a score of 3-1. The MVP of the match was Imoco's new transfer spiker Megan Courtney. At the end of the match, "Hello mom!" It was very funny to say. The other two names that stood out in the match were Paola Egonu and Ebrar Karakurt. Karakurt is the new signing of Novara and is loved by the people of Italy. In fact, there was Nika Daalderop on the field, who was a better scorer than her, but all the attention was still on Karakurt.

In Turkey, the super cup has a different name. Spor Toto Champions Cup. Eczacıbaşı Dynavit and Vakıfbank Sports Club faced off for the cup. Eczacıbaşı, who has been the owner of the cup for the last 3 years, lost the cup this time. It was remarkable that they lost with an easy score of 3-0. Because the matches of these two teams usually end with 3-2 scores. Eczacıbaşı made a few changes in its staff this year and created a new staff order. Of course, a great result was not expected from the first match. But they could have played better. Vakifbank's setter Cansu Özbay was the MVP of the match. Frankly, I was a little surprised by this decision. I thought Gabi or Isabella Haak might be MVPs.

Actually, Vakıfbank applied the classic game layout and we did not watch anything new. It was the usual strong Vakıfbank. But on the Eczacıbaşı front, I think everything had changed. First of all, I would like to talk about the team's new setter, Maja Ognjenovic. She's a volleyball legend, but she was really bad today. I think she didn't manage the balls well. She hasn't been in her old form for the last 2 years anyway. Maja is getting old now and we are starting to feel it. I especially liked Laura Heyrman among the new signings. If Eczacıbaşı wants to achieve something, they should always keep her in the game. McKenzie Adams wasn't very good in my opinion. At least she hasn't done well in the two games she's played so far.

Another innovation I noticed was about Hande. She started using the jump-serve. I hope she continues to do so. Because if it is successful, it does very well in this regard. She hits the ball very hard, which is something that adds to the pleasure of watching.

I think the most important shortcoming of Eczacıbaşı's new staff is defense. They are really weak in this regard and I don't know what to do. I hope they fix this issue soon. Because if this problem goes away, they will be a very strong team. This is a good thing for the Turkish league. It is always more enjoyable to watch matches where there is a lot of contention. In addition, I think it was an important factor that the middle player Yasemin was unfortunately injured before the match. I think her team needed her badly. I hope she gets better soon, but she just had surgery. It will take months before she can return to the sport. However, I wish her a speedy recovery.

The women's super cup match is over, but the men's super cup match is in a few days later. In this match, Ziraat Bankkart and Fenerbahçe teams will face each other. I think Ziraat Bankkart will win and I want it to win. I think Fenerbahçe is playing a boring volleyball. Maybe we can review this match as well.

Yes, sports fans, that's it for this week's news. Stay fit until the next review. Goodbye!

-TR

Merhaba sporseverler. Umarım iyi bir ruh halindesinizdir ve spor haberlerini takip ediyorsunuzdur. Voleybolda lig sezonu başlamak üzere. Bayanlar süper kupa maçları şimdiden İtalya ve Türkiye'de oynandı.

Novara ve Imoco takımları İtalya bayanlar süper kupası için karşı karşıya geldi. Imoco Volley Conegliano kupayı 3-1'lik skorla kazandı. Maçın MVP'si Imoco'nun yeni transfer smaçörü Megan Courtney oldu. Maçın sonunda "Merhaba anne!" söylemesi çok komikti. Maçta öne çıkan diğer iki isim ise Paola Egonu ve Ebrar Karakurt oldu. Karakurt, Novara'nın yeni imzası ve İtalya halkı tarafından çok seviliyor. Aslında sahada ondan daha iyi bir golcü olan Nika Daalderop vardı ama tüm dikkatler yine Karakurt'taydı.

Türkiye'de süper kupanın farklı bir adı var. Spor Toto Şampiyonlar Kupası. Eczacıbaşı Dynavit ile Vakıfbank Spor Kulübü kupa için karşı karşıya geldi. Son 3 yıldır kupanın sahibi olan Eczacıbaşı bu kez kupayı kaybetti. 3-0'lık kolay bir skorla kaybetmeleri dikkat çekiciydi. Çünkü bu iki takımın maçları genellikle 3-2'lik skorlarla bitiyor. Eczacıbaşı bu yıl kadrosunda birkaç değişiklik yaparak yeni bir kadro düzeni oluşturdu. Tabii ki ilk maçtan büyük bir sonuç beklenmiyordu. Ama daha iyi oynayabilirlerdi. Vakıfbank'ın pasörü Cansu Özbay maçın MVP'si oldu. Açıkçası bu karara biraz şaşırdım. Gabi veya Isabella Haak'ın MVP olabileceğini düşündüm.

Aslında Vakıfbank klasik oyun düzenini uyguladı ve yeni bir şey izlemedik. Her zamanki güçlü Vakıfbank'tı. Ama Eczacıbaşı cephesinde her şeyin değiştiğini düşünüyorum. Öncelikle takımın yeni pasörü Maja Ognjenovic'ten bahsetmek istiyorum. O bir voleybol efsanesi ama bugün gerçekten çok kötüydü. Bence topları iyi yönetemedi. Zaten son 2 yıldır eski formunda değil. Maja artık yaşlanıyor ve biz bunu hissetmeye başlıyoruz. Yeni transferler arasında özellikle Laura Heyrman'ı beğendim. Eczacıbaşı bir şeyi başarmak istiyorsa onu her zaman oyunun içinde tutmalılar. McKenzie Adams bence çok iyi değildi. En azından şu ana kadar oynadığı iki maçta iyi oynamadı.

Fark ettiğim bir diğer yenilik ise Hande ile ilgiliydi. Atlama servisini kullanmaya başladı. Umarım öyle yapmaya devam eder. Çünkü başarılı olursa bu konuda çok iyi işler yapar. Topa çok sert vuruyor, bu da izleme zevkini artıran bir şey.

Eczacıbaşı'nın yeni kadrosunun en önemli eksikliği bence savunma. Bu konuda gerçekten çok zayıflar ve ne yapacağımı bilmiyorum. Umarım bu sorunu bir an önce düzeltirler. Çünkü bu sorun ortadan kalkarsa çok güçlü bir ekip olacaklar. Bu Türkiye ligi için iyi bir şey. Tartışmaların çok olduğu maçları izlemek her zaman daha keyiflidir. Ayrıca orta saha oyuncusu Yasemin'in maç öncesi maalesef sakatlanması bence önemli bir etkendi. Takımının ona çok ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Umarım bir an önce iyileşir ama daha yeni ameliyat oldu. Spora dönmesi aylar alacak. Ancak kendisine acil şifalar diliyorum.

Bayanlar süper kupa maçı bitti ama birkaç gün sonra erkekler süper kupa maçı var. Bu maçta Ziraat Bankkart ve Fenerbahçe takımları karşı karşıya gelecek. Ziraat Bankkart'ın kazanacağını düşünüyorum ve kazanmasını istiyorum. Bence Fenerbahçe sıkıcı bir voleybol oynuyor. Belki bu maçı da değerlendirebiliriz.

Evet, sporseverler, bu haftanın haberleri bu kadar. Bir sonraki incelemeye kadar formda kalın. Güle güle!0
0
0.000
1 comments