#mikrorajza Na kołach w górę Odry!

avatar
(Edited)

Dzisiaj będzie trochę inaczej, bo nie będzie o konkretnym miejscu, a o trasie, którą możecie modyfikować w zależności od umiejętności czy zwyczajnie czasu, jakim dysponujemy. Bardziej jako pomysł i idea, zwłaszcza, że wiąże się to z odkrywaniem Śląska.

1.jpg

Jakieś 90 km od Katowic rozpoczyna się Park Krajobrazowy Poodří (przyodrze, nadodrze - jakoś tak) z trasami rowerowym wśród samej Odry, starorzecz, stawów, lasów, pól i łąk, oraz malowniczych miejscowości.
Mnie osobiście urzekło i z pewnością wrócę. Od zawsze pociągało mnie trochę czeskie powolne i poukładane życie, a ta wycieczka tylko utwierdziła mnie w tym.

2.jpg
Myśmy zaczęli trasę niedaleko ostrawskiego dworca, skąd bardzo szybko trafiliśmy na ścieżkę rowerową prowadzącą nad Odrę. A potem już wzdłuż Odry i szlaków rowerowych, przez Hranice (na Morave), mijając Bramę Morawską aż do Przerowa, skąd wróciliśmy do Ostrawy pociągiem.

3.jpg

4.jpg

Wg mnie ścieżki rowerowe są świetnie przemyślane, dobrze oznakowane, coś czego w śląskich miastach (może poza Katowicami) brak. Aż przyjemnie się po nich jeździ.
5.jpg
Gdzieś też kiedyś słyszałem, że mijając Bramę Morawską (zwłaszcza w lecie) powietrze zmienia się - ma się wrażenie spotkania z południowym słońcem. Może to tylko takie czcze gadanie, ale wina morawskie świadczą, iż może być coś na rzeczy.

Przygotowanie
Trasę najlepiej wyznaczyć za pomocą nieocenionej apki mapy.cz np.:

Ostrava - Prerov
Route 104.3 km • 6:36 h
https://mapy.cz/s/hugulodocu

Innych tras rowerowych możemy szukać (niestety tylko po czesku) tutaj http://www.regionpoodri.cz/en/turistika-v-regionu/cyklotrasy

Do Bohumina czy Ostravy dojazd jest niezwykle szybki i łatwy - wpadasz na A1 jesteś, a co istotne na Autostradzie 1 od granicy do Ostravy nie trzeba mieć winiet.

W okolicach dworców da się znaleźć darmowe miejsce parkingowe, choć w Ostravie może być z tym większy problem i też wiele zależy od dnia.
W Bouminie proponuję szukać miejsca parkingowego na parkingu przy Komisariacie Policji na przeciw dworca (ul. 9 maja i Mickiewicza) ew. przy Kauflandzie, gdzie można wejść po czekoladę Studencką :P
6.JPG

W Ostravie natomiast, proponuję ten rejon (ul. Szpalova, Hlavkova), gdzyż zawsze w weekend udaje nam się znaleźć tu gdzieś miejsce, a do dworca rzut beretem.
7.JPG

O powrót koleją nie należy specjalnie się martwić. Pociągi jeżdża w miarę regularnie co godzinę, można zaplanować powrót sprawdzając rozkład na https://www.cd.cz/default.htm Niestety, nie udało mi się kupić przez aplikację Muj vlak biletu wraz z miejscówką na rower, dlatego trzeba chyba kupować bilety w kasach.

Niestety na początkowym etapie trasy (jakieś 30 km) chyba nie ma w ogóle żadnych sklepów/barów, więc trzeba się zaopatrzyć w wodę i coś na ząb, o ile nie chcecie zjeżdżać z trasy.

O serii
Tag #mikrorajza został stworzony na Twitterze i blogu tuudi.net przez znanego Śląskiego blogera Łukasza Tudzierza.
Jak podaje sam autor:

#Mikrorajza to seria wpisów, w których pokazuję interesujące miejsca na Górnym Śląsku, warte zobaczenia w jedno popołudnie.#Mikrorajza jest idealna na wyjazd po pracy lub w weekendowy dzień.

P.S. Teraz zauważyłem, że na endo osiągnąłem prędkość naddźwiękową, ale niestety przy jeździe na rowerze takie babole się zdarzają, zwłaszcza przy włączonej autopauzie.



0
0
0.000
4 comments
avatar

Gratulacje! Twojej wysokiej jakości treść podróżnicza została wybrana przez @lesiopm, kuratora #pl-travelfeed, do otrzymania 100% upvote, resteem oraz podbicia całym trailem @pl-travelfeed! Twój post jest naprawdę wyjątkowy! Artykuł ma szansę na wyróżnienie w cotygodniowym podsumowaniu publikowanym na koncie @pl-travelfeed. Dziękujemy za to, że jesteś częścią społeczności TravelFeed!

komentarz.png

Dowiedz się więcej o TravelFeed klikając na baner powyżej i dołącz do naszej społeczności na Discord.

0
0
0.000
avatar

Twój post został podbity głosem @sp-group-up oraz głosami osób podpiętych pod nasz "TRAIL" o łącznej mocy ~0.17$. Zasady otrzymywania głosu z traila @sp-group-up znajdziesz w ostatnim raporcie tygodniowym z działalności @sp-group, w zakładce PROJEKTY.

@michalx2008x

Chcesz nas bliżej poznać? Porozmawiać? A może chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy na nasz czat: https://discord.gg/rcvWrAD

0
0
0.000
avatar

Fajna wycieczka, a prędkości na rowerze osiągasz zawrotne ;)

0
0
0.000